logotyp
Login

2015/2016

1. září 2015 - Vítání prvňáčků

školní rok 2015/2016


Na nebi hrdého Albionu

V pátek 4. září 2015 v 10:00 hodin před budovou Generálního štábu v Praze 6, Vítězné náměstí 5 se otvírala výstava k 75. výročí, kdy vstoupili českoslovenští letci do bojů 2. světové války v britském Královském letectvu. Na tuto akci byla pozvána paní ředitelka, vedení a žáci naší školy.

Linda a Viki, 9. B

V pátek 4. září 2015 v 10:00 hodin před budovou Generálního štábu v Praze 6, Vítězné náměstí 5 se otvírala výstava k 75. výročí, kdy vstoupili českoslovenští letci do bojů 2. světové války v britském Královském letectvu. Na tuto akci byla pozvána pan V pátek 4. září 2015 v 10:00 hodin před budovou Generálního štábu v Praze 6, Vítězné náměstí 5 se otvírala výstava k 75. výročí, kdy vstoupili českoslovenští letci do bojů 2. světové války v britském Královském letectvu. Na tuto akci byla pozvána pan V pátek 4. září 2015 v 10:00 hodin před budovou Generálního štábu v Praze 6, Vítězné náměstí 5 se otvírala výstava k 75. výročí, kdy vstoupili českoslovenští letci do bojů 2. světové války v britském Královském letectvu. Na tuto akci byla pozvána pan

Vědecký jarmark

Žáci devátých tříd navštívili dne 9. září 2015 vědecký jarmark, který se konal na Vítězném náměstí v Praze 6. Byly zde různé stánky, prezentující střední a vysoké školy v Praze. Poznatky z jarmarku jsme zpracovali do projektů.

Linda a Viki, 9. B


Aktivní lesopark

Dne 16. 9. 2015 třídy 2. C a 2. D navštívily, stejně jako řada dalších tříd, Aktivní lesopark Na Fialce.
Součástí lesoparku je velké hřiště s více jak 25 stanovišti-například skluzavka, trampolína, houpačky, lanové průlezky, kde si děti nejen dostatečně zasportovaly, ale i odpočinuly.
V kopci nad hřištěm jsme navštívili i obrovský tobogán, na kterém se děti několikrát svezly. Troufám si říci, že ten se jim líbil ze všeho nejvíce.
Náš výlet jsme zakončili na ptačí vyhlídce, ze které je opravdu krásný pohled na Řepy a okolí.
Počasí nám přálo, děti byly nadšené, a proto plánujeme, že půjdeme brzo zas.

Mgr. Lenka Klufová, 2. C

Dne 16. 9. 2015 třídy 2. C a 2. D navštívily, stejně jako řada dalších tříd, Aktivní lesopark Na Fialce. Dne 16. 9. 2015 třídy 2. C a 2. D navštívily, stejně jako řada dalších tříd, Aktivní lesopark Na Fialce. Dne 16. 9. 2015 třídy 2. C a 2. D navštívily, stejně jako řada dalších tříd, Aktivní lesopark Na Fialce. Dne 16. 9. 2015 třídy 2. C a 2. D navštívily, stejně jako řada dalších tříd, Aktivní lesopark Na Fialce.

Pražský pramen

V průběhu  září  naši žáci  9.ABC  absolvovali školní kolo soutěže  -  Pražský pramen  -  kterou již jako 8. ročník vyhlásilo  Gymnázium Botičská.  Celkem jsme hodnotili práce 56 účastníků, kdy každý z nich odpovídal na 30 záludných otázek z oboru chemie, fyziky, přírodopisu a zeměpisu.  Pět nejlepších řešitelů naší školy tedy postupuje do dalšího výběru soutěžících pražských škol.   B l a h o p ř e je m e !

Majer  František  9.B -  20 bodů,     Pitrmanová  Linda 9.B  -  20bodů, 

Tesařík  Tomáš  9.B  -  19 bodů,      Nerad Lukáš 9.B  - 18 bodů, 

Šulc Jan  9.B  - 18 bodů.

 

 

 


Vítání podzimu

Naši třeťáci přivítali 22.9.2015 podzim. Po třídách 3.A, 3.B, 3.C, 3.D proběhly soutěže s obrázky. Děti hledaly znaky podzimu, užily si hry, skládání, povídání a pozorování přírody. Soutěživí žáci obsadili zahradu naší školy a s úsměvem, při krásném sluníčku přivítali podzim.

 


Čapí hnízdo

Dne 22.9.2015 se žáci třídy 4. A a 4. D zúčastnili zajímavého výletu.
Byla to částečně i farma, kde žáci viděli mnohá zvířata. např. koně, vydry, kozy, lišky, sovy. Prohlíželi také voliéry určené pro zraněné ptáky. Při exkurzi se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací. Počasí jim přálo a všem se tam moc líbilo.


Milovice

Dne 29.9.2015 třídy 6.E, 7.D vyrazily na výlet do Milovic. Bylo ideální počasí a všem se tam moc líbilo. Viděli jsme biochov koz a byli jsme na naučné stezce v lese. Užili jsme si prolézačky (hrad i katakomby) a sportovali jsme na hřištích. 


Zážitkový kurz

Dne 29.9.2015 odjeli žáci ze všech devátých tříd a žáci 8.A se svými třídními učitelkami na zážitkový kurz do Rekreačního střediska Březová. Tam na nás čekali instruktoři Tomáš a Razas. Provedli nás po celém areálu a po krátkém seznámení jsme se vrhli na adrenalin! Zažili jsme spoustu vzrušujících zážitků, například paintball, skok do neznáma, airsoft, horolezeckou stěnu a mnoho dalšího.To, že jsme sehraní a dokážeme se dohodnout jsme si dokázali v teamparku, kde jsme byli ohroženi pádem do ledové vody. Při některých aktivitách jsme si sáhli až na dno svých sil a zjistili jsme, jaké jsou naše dovednosti. Prožili jsme tady krásné tři dny a nechtělo se nám domu.

Linda Pitrmanová, Aneta Pokorná, Viktrorie Lautnerová, 9.B


Hrusice

Začátkem října všechny druhé třídy navštívily malou středočeskou vesničku Hrusice.
V Hrusicích, které jsou neodmyslitelně spjaty s osobností Josefa Lady a jeho obrázky, měly děti jedinečnou možnost podívat se, kde Josef Lada jako Pepík Ševců vyrůstal, kde měl Pašík svůj chlívek a cestou k památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny, vidět i nejednoho kocourka Mikeše.
Památník Josefa Lady se nachází v domě č. p. 115 na samotném konci vesnice. Tento dům si Josef Lada nechal postavit.
Během prohlídky se děti dozvěděly více o životě tohoto malíře, jeho spisovatelské tvorbě i o životě a díle jeho dcery Aleny.
Na závěr prohlídky si děti mohly v muzeu zakoupit různé suvenýry, jako například pohlednice, kalendáře, pamětní mince.
K odpočinku a jako místo pro svačinu jsme využili krásnou zahradu u vily.
Mgr. Lenka Klufová, 2. C


Pražský globus

V pondělí 19. října 2015 se uskutečnilo školní kolo zeměpisné soutěže „Pražský globus.“
Soutěžící vypracovávali teoretickou část a také prokazovali dovednosti při práci s mapami.
Celkový počet soutěžících žáků v obou kategoriích byl 45.
V kategorii A: na 1. místě Miriam Rýdlová tř. 7.A, na 2. místě Aneta Pazderová tř.7.A,
na 3. místě Tereza Makovcová tř. 7.A
V kategorii B: na 1. místě Dominik Kaňka tř. 8.A, na 2. místě Tomáš Tesařík tř.9.B,
na 3. místě Tomáš Sklenička tř. 8.C
Vítězům blahopřejeme a všem ostatním děkujeme za účast soutěži.


Deskohraní

Dne 22. 10. třída 8. C vyrazila na „Deskohraní“, což je mezinárodní festival deskových a karetních her. V Tyršově domě v centru Prahy si zájemci mohli během týdenního festivalu vyzkoušet hry „známé i neznámé, moderní i prastaré“! Deskové hry nabízejí nejen skvělou alternativu trávení volného času, ale také boří bariéry (např., i když někdo není třeba úspěšný ve škole, může se vyhrát třeba celý turnaj, protože má třeba dobrý postřeh nebo zvládne dobře kombinovat).
I my jsme se si zkusili stovky let staré hry - klasickou dámu, čínské GO, kazachstánský TOGUZ KUMALAK! Hry s jednoduchými pravidly i herním plánem, které však důkladně potrápily naše mozkové závity, avšak Vašek Petr dokázal zvítězit v turnaji go a Tomáš Sklenička se stal vicemistrem v dámě! Zdá se vám, že to nic není? Jen si zkuste porazit 20 lidí v dámě! Ono se ukázalo, že není snadné se nenechat obehrát mladšími účastníky třeba ve SCRABBLU!
Ovšem nejlepší postřeh ze všech má Klárka Zborníková, která získala dokonce zlatou medaili v hraní DUCHA, protože dokázala nejrychleji určit a najít předmět v nesprávné barvě! Hraní CARDLINE nás zase přimělo přemýšlet, jestli je těžší tuňák nebo medvěd grizzly a který z nich se asi dožije vyššího věku!
I když jsme na Deskohraní strávili celý den, další z 500 her, které byly k dispozici, jsme si nestihli vyzkoušet. To nevadí, rozhodně se tam vydáme i příští rok….!
L. Fulínová, učitelka


Podzim.

Začátkem října se naše třída vypravila na vycházku do okolí školy. Pozorovali jsme změny v přírodě a nasbírali si některé přírodniny - barevné listy, šípky, kaštany, šišky......Ve třídě jsme vše nandali do sklenic a "zavařili" si podzim.

Podívali jsme se na pohádku od Jana Karafiáta "Jak se broučci chystají na zimu".

26.10. a 27.10. proběhlo "dýňování". Dýně jsme vyráběli z papíru, vybarvovali barvami, vydlabávali. Hotovými výrobky jsme si vyzdobili třídu a chodbu školy.

Na závěr paní učitelka zhasla, zapálila v dýních svíčky a povídali jsme si, co máme na podzimu rádi.

Podzim nemusí být smutný a uplakaný.


Casková Marie, třída 1.A


Netradiční hodina prvouky


V úterý 10. 11. jsme zažili netradiční hodinu prvouky. Neučila nás p. uč. Špaleta, ale starší spolužáci ze třídy VIII.C. Připravili si pro projekt "Jak vznikl název Řepy", který nás moc bavil. Nejprve nám promítli prezentaci fotografií a obrázků z historie Řep, ukázali nám řepský znak a také některá zajímavá místa naší městské části. Svoji projekci pak doplnili vyprávěním o vzniku názvu Řep. Celou vyučovací hodinu jsme si všichni společně užili a děkujeme osmákům, že nám předávají hezkou formou své vědomosti.

Žáci III.C


Plavání

Od září jsme pravidelně každý čtvrtek jezdili na plavecký výcvik do bazénu v Radlicích. Plavání se nám líbilo, ti nejlepší z nás uplavali i 200 m prsa. A kdo se letos během deseti lekcí nenaučil ještě dobře plavat, bude mít příležitost v příštím školním roce. Už se moc těšíme!

Žáci III.C a III.D


Muzeum pražského vodárenství

Dne 16.11. žáci 8. tříd navštívili Muzeum pražského vodárenství. Od pana průvodce jsme se dozvěděli informace o historickém vývoji pražského vodárenství, a to od prvních soukromých vodovodů z 12. století až po současné zásobování Prahy vodou. Na celé expozici bylo super, že jsme si veškeré exponáty mohli vyzkoušet.

Žáci 8.B


Štefánikova hvězdárna na Petříně

Štefánikova hvězdárna na Petříně

Třída 6.C se 26.10.2015 zúčastnila programu  „Země jako planeta“ a exkurze  ve hvězdárně. Někteří žáci o tom hovoří takto:

Valeriia B. - se dozvěděla, že největší hvězda je Antares.
Nicoletta J. - zjistila, že Slunce je asi 700 krát menší než hvězda Antares.
Ondřej B.  - se dozvěděl, že Slunce vyhasne asi za 7 miliard let a Tereza P.  - teď ví, že gravitace působí na všechna tělesa ve vesmíru.

I pohled do velkého dalekohledu, umístěného v kopuli hvězdárny, byl pro žáky zajímavý.


Den válečných veteránů

11.11.2015 jsme si tento slavný den připomněli v obou školních budovách rozhlasovou relací, po které proběhla soutěž o dobrý postřeh a vědomosti mezi žáky všech prvních až pátých tříd. Členové ABC týmu se rozběhli mezi mladší spolužáky s těmito otázkami: „Od kterého roku se slaví Den válečných veteránů u nás v České republice?“ „ Proč právě 11.11. máme na sobě květy vlčího máku?“
Byli jsme mile překvapeni, jak pozorně děti poslouchaly školní rozhlas a dobře odpovídaly. Vždyť také za správné odpovědi získaly diplomy.
V tento den se také delegace žáků 5.A a 6.C spolu s vedením školy zúčastnila slavnosti na pražském Vítkově, kde proběhlo i oceněni válečných veteránů.
Celá naše škola přímo rozkvetla červenými květy vlčích máků, kterými jsme zavzpomínali i na „ válečného hrdinu“ pana generálporučíka Františka Peřinu.
Někteří žáci také navštívili výstavu u Generálního štábu v Dejvicích, která byla věnována ukázkám činnosti Armády ČR.
ABC tým – deváťáků


Staré hrady

Ve čtvrtek 12.11.2015 se žáci tříd 3.A a 3.F zúčastnili výletu na Staré hrady u Libáně. Viděli spoustu zajímavých věcí, pohádkové postavy, hradní sklepení, půdy, peklo a také létali na koštěti.
Všem dětem se všechno co zažily moc líbilo a byly nadšeni z dalšího krásného výletu.


Hledáme nejlepšího chemika

Do soutěže Mladý chemik se přihlásilo 7 žáků z 9.ročníků, z nichž se zúčastnili celkem čtyři. Eda S. 9.A, Martina H. 9.A, Tomáš. T. 9.B, Martin F. 9.B.
Jednalo se o teoretickou část formou testu, ve které bylo 30 náročných otázek například:“ Napište vzorce solí z názvů . „ Jaké je oxidační číslo Cr ve sloučenině H₂Cr₂O₇?“
Tři nejlepší řešitelé postupují do obvodního kola.


Vyšehrad

Dne 16.11.2015 byla třída 9.C na vyšehradském hřbitově. Žáci zapálili svíčky u hrobů významných osobností české kultury a sportu, čímž uctili jejich památku.
Autor článku: E. Sobotka, 9.A, ABC tým


Filmy Karla Zemana

Filmy Karla Zemana


Filmy Karla Zemana zná snad každý, každý z nás viděl jeho slavnou Cestu do pravěku, kouzelného Barona Prášila, Ukradenou vzducholoď plnou dobrodružství nebo strašidelného Čarodějova učně. Ne každý ale ví, jak Karel Zeman své filmy plné fantastických zvířat a krajin natáčel. My už to víme!   
                                                                      6.C


V ulicích protektorátu

V pátek 27.11.2015 se žáci 9. A zúčastnili v Armádním muzeu na Žižkově výstavy - ,,V ulicích protektorátu Böhmen und Mähren“. Autor výstavy je seznámil s tím, jaké měli NACISTÉ jednoznačné plány s českým národem. Přes značné riziko se ihned po německé okupaci začaly vytvářet odbojové skupiny např. OBRANA NÁRODA, POLITICKÉ ÚSTŘEDÍ PETIČNÍ VÝBOR VĚRNI ZŮSTANEME, OBEC SOKOLSKÁ…. Koncentrační tábory, popravy, stanné právo, Holokaust , vydávání ilegálních tiskovin, pomoc pronásledovaným osobám, odesílání informací o dění v protektorátu představitelům československého odboje v Londýně, potravinové lístky, výsadky, odstranění Heydricha , LIDICE, LEŽÁKY, JAVOŘÍČKO a mnoho dalších informací žákům pomůžou k tomu, aby si v souvislostech dokázali srovnat a posoudit období , o kterém pouze slyší od starší generace.


Divadlo Rock Café

Dne 1. 12. 2015 druhé třídy navštívily divadelní představení „Vodníkův sen“ – humorně laděný pohádkový příběh ze světa vodníků, víl, čarodějnic a čertů doprovázený písničkami.
Dětem se představení velmi líbilo, a proto zvažujeme další návštěvu divadla.
Mgr. Lenka Klufová, třída 2. C


Soutěž Mladý chemik

Soutěž Mladý chemik


Ve čtvrtek 3.12.2015 se žáci 9. ročníku Martina Hričinová, Eduardo Sobotka a Tomáš Tesařík pod vedením paní učitelky Heleny Melichové zúčastnili 2. kola soutěže Mladý chemik na Masarykově střední škole chemické. Naší školu reprezentovali v soutěži 160 žáků základních škol z Prahy, ale i Středočeského a Jihočeského kraje. Eda Sobotka postoupil mezi 30 nejlepších do 3. kola, které se bude konat koncem ledna 2016. Blahopřejeme a držíme palce do další soutěže.                              

Mgr. Libuše Staňková

                                                             

 

 

 


Podoby tance

Ve středu 11.11.2015 žáci tříd 6.E, 8.B a 9.C shlédli ukázky tanců v tělocvičně budovy Laudova. Podívaná to byla opravdu barevná, o čemž svědčí následující fotografie.


Andělská škola

V pátek 4. 12. 2015 probíhala výuka druhých ve druhých třídách v režii projektu „Andělská škola“.
V lavicích ten den totiž seděli krásní andílci a někde se objevili i malí čertíci. A paní učitelky? I ty měly na sobě kostýmy andělů a nebo sv. Mikuláše.
Během vyučování zavítali do tříd i další, velcí andělé, čerti, mikuláši – to žáci 9. tříd jako každý rok, připomněli tradici mikulášských radovánek a mladší spolužáky obdarovali po splnění nenáročných úkolů sladkou dobrotou.
Na závěr vyučování všichni žáci obdrželi andělské vysvědčení.
Celé dopoledne byly děti andělsky hodné, milé, trpělivé, pilné a pracovité.
V „Andělské škole“ jsme se ten den cítili jako v sedmém nebi.
Mgr. Lenka Klufová, 2. C


Klub 17

Dne 1.12.2015 uspořádali žáci třídy 3.B pod vedením pí. uč. Kalinové hudební představení pro seniory v Klubu 17 v Řepích. Zpívali se koledy, hrálo se na flétnu a dokonce i na akordeon. Všem členům klubu se představení moc líbilo, paní Ludmila řekla, že děti jsou velmi šikovné, pan Srp o tom řekl, že to bylo moc pěkné a oceňuje práci i snahu dětí i jejich pí.uč. a paní Hanáková se už nyní těší na další vystoupení našich mladších spolužáků ze 3.B.

Autoři článku: E. Sobotka, Tereza Jaczenková, Dominik Holub, ABC tým 9.A
Autoři fotografií: E. Sobotka, Dominik Holub, ABC tým 9.A


Kulturní centrum Průhon

Ve středu 9.12.2015 děti ze 3.B pod vedením pí.uč. Kalinové opět uspořádali koncert pro seniory tentokrát v Kulturním centru Průhon- Řepy, letos už osmým rokem. Koncertní sál se naplnil zpěvem, ale také zvuky flétny a akordeonu. Hrály se tradiční i netradiční koledy. Všem přítomným seniorům se vystoupení moc líbilo, někteří o tom mluví takto: Paní Hanka si vystoupení moc užila a oceňuje, že naši spolužáci už po několikáté vytvářejí vánoční atmosféru, paní Marie Novotná o tom řekla, že to bylo vynikající, velmi krásné, prostě nádherné, máme chodit častěji a podle pana Satranského to bylo moc prima, měli bychom v podobných aktivitách pokračovat…
Doufejme, že se i v příštím roce sejdeme na vystoupení našich mladších spolužáků!

Autoři článku a fotografií: E. Sobotka a T. Jaczenková, ABC tým 9.A


JE TO VE HVĚZDÁCH - vánoční vystoupení žáků pro rodiče


Benefiční koncert pro Arunu - prosinec 2015

O projektu „ Děti pomáhají dětem“ – adopce na dálku Aruny Rabity, jste už jistě slyšeli. I letos se uskutečnil koncert, jehož výtěžek je určen pro podporu vzdělávání naší Aruny. Celý koncert moderovala paní učitelka Mgr. Helena Drahošová s panem učitelem Miroslavem Maxantem, kteří pomáhali účinkujícím se svým vystoupením. Velkou oporou na tomto koncertu byli žáci 9.B a paní učitelka Mgr. Neubauerová.
Žáci 9.B


Karlštejn

V úterý 1.12.2015 byli žáci tříd 6.E a 7.D s pí. uč. Paštovou a Jurečkovou na Karlštejně. Bylo to v předvánočním čase a proto navštívili tradiční výstavu betlémů. Jako důkaz nám přivezli následující fotografie…

Autor článku: E. Sobotka 9.A, ABC tým


IT Olympiáda SŠAI – Hostivař

V pondělí 21.12.2015 se žáci Eduardo Sobotka (9.A), Tomáš Tesařík (9.B) a Jan Šulc (9.B) zúčastnili IT olympiády na SŠAI v Hostivaři.
Soutěž byla rozdělena na šest stanovišť, každé z nich mělo trochu odlišné zaměření. Úkoly byly následující: rozebírání a skládání počítače (základní desky), „poznávačka“ částí počítače, práce s 3D myší, programování či práce s grafikou.
Soutěž byla určena pro pražské základní školy. Naše škola se umístila na 2. místě, žáci obdrželi diplom s účastnickým listem a vyhráli hodnotné ceny…
Těšíme se na další ročníky IT olympiády i na nové zájemce o tento obor!

Autoři článku a fotografií: E. SOBOTKA, 9.A – ABC tým, pí. uč. Holubová


Tešíme se na Vánoce

Poslední školní den v tomto roce jsme si zpestřili vánoční besídkou ve třídě.
Nejprve jsme si s dětmi vyprávěli o Vánocích, o vánočních zvycích a o tom, co by si letos přály najít pod stromečkem od Ježíška.
Pak jsme si zazpívali vánoční koledy a rozbalili dárky, na které se děti moc těšily. Závěrem jsme shlédli vánoční pohádku, při které děti ochutnávaly, co dobrého maminky upekly.
Mgr. Lenka Klufová, 2. C


Z pohádky do pohádky

Základní škola genpor.. Františka Peřiny pořádá od 4. ledna do 1. února 2016 vždy v pondělí od 16 do 17 hodin Pohádkovou školu pro předškoláky.
Děti se hravou formou seznámí s prostředím školy a s celým pedagogickým sborem 1. stupně.
Tato akce by měla ulehčit nástup do 1. třídy. Formou hry a pohádek se děti připraví na nástup do školy. Zábavné poučné putování za pohádkami bude rozvíjet všechny dovednosti, které jsou pro budoucího prvňáčka potřebné. Činnosti v pohádkové škole jsou zaměřeny na rozvoj motoriky a grafomotoriky, na cvičení zrakové a sluchové diferenciace, na pravolevou orientaci i na rozvoj vyjadřovacích schopností.


Zeměpisná olympiáda

V pondělí 11. ledna 2016 se uskutečnilo školní kolo zeměpisné olympiády. Soutěžilo se ve třech kategoriích.
V kategorii A se zúčastnilo 16 žáků šestých ročníků, v kategorii B se soutěžilo v malém počtu tří žáků sedmých ročníků a kategorie C se zúčastnilo 16 žáků osmých a devátých ročníků.
Nejúspěšnější řešitelé postupují do obvodního kola, které se bude konat na Gymnáziu Jana Keplera dne 16. února 2016.
Našim reprezentantům přejeme hodně úspěchů v konkurenci mezi soutěžícími z pražských škol.


Také přírodopis

Také přírodopis


Tentokrát se vyučovalo společně s  9.A, 9.B, 9.C přímo na chodbě školy, protože zde byla  instalovaná malá výstavka minerálů, o kterých se v hodinách přírodopisu žáci učí.

Deváťáci měli možnost podívat se na vystavené exponáty zblízka, seznámit se i s některými šperkovními minerály a konečně uvěřit i tomu, co řekl Karel Čapek „Kdo nemá pochopení pro kámen, neví mnoho o kráse světa.“

Někteří žáci si uvědomili, že téma o neživé přírodě nemusí být tak nezajímavé, jak se na začátku školního roku domnívali. Ve všech předcházejících ročnících se dosud seznamovali pouze s přírodninami živými a cesta od živočichů i rostlin k neživé přírodě se jim zdála velmi vzdálená.   

 


Národní galerie - "Barevné čarování"

V úterý 26. ledna jsme se poprvé vydali do Národní galerie v Praze do Veletržního paláce, kde nás čekal dvouhodinový projekt "Barevné čarování". Nejprve nás lektorka Lucie seznámila s návštěvním řádem a řekla nám, jak se správně v galerii chovat. Pak jsme si prohlédli několik soch, torz a obrazů v 1. patře a odebrali jsme se do výtvarného ateliéru. Tam jsme vyráběli barevná spektra, určovali teplé a studené barvy a to i na originálech obrazů (např. obraz malíře Gustava Klimta "Zámek na Attersee"). Nakonec jsme si sami mohli vyrobit obrázek dle vlastní fantazie a nálady z barevných folií. Kombinovali jsme různé barvy a vkládali je do rámečků. Pak jsme si vlastní výtvory promítali na velkém plátně a každý z nás popsal svůj vlastní obrázek.
Čarování s barvami se nám moc líbilo a těšíme se na dubnovou návštěvu, kdy se chceme seznámit s prací v sochařském ateliéru.

Žáci III. C


Filmová představení: „Králové hor“ a „Lída Baarová“

Filmová představení:    „Králové hor“ a „Lída Baarová“

Dne 28. ledna 2016 v dopoledních hodinách před tím, než se rozdávalo pololetní vysvědčení, navštívili žáci druhého stupně filmová představení v Metropoli Zličín a v Obchodním centru Nový Smíchov.
Mladší žáci shlédli film „Králové hor“ o přátelském vztahu chlapce Lucase a zachráněného orlího mláděte Abela. Film působivě dokumentoval  krásy přírody v Rakouských Alpách.
Starší žáci shlédli film režiséra Filipa Renče „Lída Baarová.“


Žáci z "Peřinky" vybojovali bronz

Ve čtvrtek 4. února a ještě následující čtvrtek 11. 2. proběhl v ZŠ Dědina přebor Prahy 6 ve šplhu. Z naší školy se zúčastnilo 20 žáků z I. stupně a 16 žáků II.stupně. Všichni zaslouží velkou pochvalu, protože jsme se umístili ze škol celé Prahy 6 na krásném 3.místě. Mezi naše nejúspěšnější "šplhouny" patří : Šimon Víteček, Karolína Kubištová, Gabriela Šlehoferová, David Marek a Aneta Pokorná, kteří vybojovali bronzové medaile. Druhé místo a stříbrnou medaili si z přeborů přivezli : Matěj Horálek, Lucie Fraisová, Františka Gotzová a Linda Pitrmanová. Zlatou medaili a titul přebornice Prahy 6 ve šplhu si svým nejrychlejším výkonem zasloužily Rosa Podařilová a Kateřina Adámková.
Všem závodníkům blahopřejeme, děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a naší městské části Praha 17.

Mgr. Romana Špaleta


Školní kolo biologické olympiády 4.2.2016

Zúčastnilo se celkem 33 žáků z 6. – 9. ročníků. Soutěžili ve dvou věkových kategoriích. Úkolem byla práce mikroskopem, určování 30 přírodnin a mnoho otázek zadaných v testu. Pro mladší žáky byly připravené naklíčené obilky pšenice ke zhotovení a pozorování mikroskopického preparátu, starší soutěžící zkoumali buňky v oddenku zázvoru také pomocí mikroskopů.
V kategorii D se umístili mezi pěti nejlepšími žáci :
Slavíčková Kateřina 7.C, Matějka Marek 6.A, Slavíková Eliška 7.B,
Pitrmanová Ema 6.A, Zborníková Ludmila 6.E

V kategorii C tvoří pětici nejúspěšnějších řešitelů žáci:
Pitrmanová Linda 9.B, Pavlovská Adéla 8.C, Tesařík Tomáš 9.B,
Rotterová Simona 9.C, Kupcová Šárka 9.B


Zápis do 1. tříd


Lyžařský výcvikový kurz BENECKO

Základní škola genpor. Františka Peřiny i v tomto roce uspořádala lyžařský výcvikový kurz pro žáky sedmých tříd. Přestože nám k akci počasí moc nepřálo, pobyt na horách jsme si užili.
Nedostatek sněhu byl vyvážen příjemným ubytováním a programem, který pro nás připravili naši Instruktoři - Mgr. Jarmila Dětinská, Mgr. Jana Štěpanovská, Mgr. Martin Ceman a Lukáš Psohlavec. Zalyžovali jsme si, vyrazili jsme na snowtubing, chodili na procházky, například na rozhlednu Žalí. Večery jsme trávili různě. Zajímavá byla třeba beseda se členem horské služby, zatančili jsme si na diskotéce nebo jsme mohli jet na večerní lyžování. Závěrečné závody na sjezdovce jsme také zvládli.
Miriam Rýdlová, žákyně 7. A


Čištění budek pro ptáky

V roce 2013 se naše škola zapojila do projektu „Zvyšování hnízdních možností ptáků ve spolupráci se školami“, který pořádá organizace Ornita. Cílem je zvýšení ekologického vědomí, prohloubení vztahu dětí k přírodě, podpora a rozvoj environmentálního vzdělávání ve školách s důrazem na ornitologii. Každým rokem provádějí pracovníci Ornity kontrolu jednotlivých budek, fotografování nových hnízd, vajíček, kroužkování mláďat. V areálu naší školy bylo zavěšeno celkem 16 očíslovaných budek, každou si na mapě Google můžete najít a zjistit, kdo v ní hnízdil v roce 2014 i 2015. Po skončení sezóny dojde k vyčištění starých hnízd a to letos připadlo nám.
A jak vypadala naše práce konkrétně? Páni školníci nám budky ze žebříku snesli na zem a my jsme mohli začít. Vyzbrojeni rukavicemi, rouškami, špachtlemi a smetáčkem jsme jednotlivé budky otevřeli. Po nezbytné fotodokumentaci následovalo pečlivé vyčištění jednotlivých budek, paní učitelka Krauseová nám popsala složení jednotlivých hnízd, jakých materiálů bylo k výstavbě hnízda použito. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Do práce se zapojili žáci 1. i 2. stupně naší školy, ať už v rámci prvouky, přírodovědy nebo přírodopisu.
Čištění budek bylo pro všechny děti zajímavé a poučné. Přejeme jejich novým obyvatelům pěkné bydlení.
Mgr. Jaroslav Mevald, Mgr. Lucie Krauseová


PANGEA

Dne 24.2.2016 se zúčastnili někteří žáci 2. stupně mezinárodní matematické soutěže PANGEA. Tato soutěž si dává za úkol propojit a porovnat znalosti žáků a studentů v různých zemích celého světa. I my jsme se letos do projektu Pangea zapojili.


Divadlo

Divadlo



Dne 29. 2. 2016 některé druhé, třetí a čtvrté třídy navštívily divadelní představení „Pipi dlouhá punčocha“, divadelního spolku Applause.
Žáci zažili hodinu plnou legrace, písniček a dobrodružství. Nenudily se děti  ani my učitelé                        

Mgr. Klufová


Vodní ptáci – ORNITA

V pátek 4. března 2016 se žáci 3., 4. a 7. tříd zúčastnili přednášky s názvem „Vodní ptáci“. Přednášející Zuzka a chovatel ptáků Viktor seznámili děti s některými vodními ptáky. Součástí přednášky byla zajímavá prezentace i živé exempláře. Například zástupce kachny divoké - kačer Donald, kterého si žáci mohli i pohladit nebo kormorán, který vypadal značně nebezpečně, ale čáp se hrdě procházel po pódiu – asi je zvyklý se předvádět posluchačům. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací o životě těchto zvířat a odpovídaly na otázky Zuzky i pana Viktora.
Těšíme se na další přednášky s ORNITOU o životě ptáků.

Autoři článku: E. Sobotka 9.A, D. Holub 9.A – ABC tým
Autoři fotografií: E. Sobotka 9.A, M. Hričinová 9.A – ABC tým; spol. ORNITA


Písničkový kolotoč


Podolská vodárna

V pátek 18.3.2016 navštívila třída pí. uč. Paštové vodárnu v pražském Podolí. Děti si podolské muzeum prohlédly, byly seznámeny o zdrojích pitné vody hlavního města i s historií vodárenství jako takového (v Čechách se vyvíjelo od 12. století od soukromých vodovodů až po současné zásobování Prahy). Ujal se jich průvodce, který je všude provedl a vše vysvětlil… Ukázal jim, jak fungují čerpadla, jak probíhá úprava a čištění vody, jak vypadal vodovod za časů Rudolfa II. a spoustu dalších exponátů, některé z nich si mohly děti i vyzkoušet. Prohlídku obohatily i dotykové obrazovky se zajímavostmi a informacemi o vodárně. Už jen zbývá dodat, že prohlídka vodárny byla zdarma a to jako součást ekologického projektu, zaměřeného na mladou generaci.

Mgr. Y. Paštová, 6.E


Výstava: TITANIC

Ve středu 30. března 2016 navštívili žáci tříd 9.A a 9.B s třídními učitelkami D. Pačesovou a H. Drahošovou výstaviště v pražských Letňanech, konkrétně výstavu s názvem TITANIC. Výstava byla zaměřena nejen na stavbu, historii, vyplutí a ztroskotání této obrovské lodi, ale i na zajímavosti. Její velkou část tvořily repliky lodi a jejího vybavení. Žáci mohli procházet replikami chodeb, prohlížet si kajuty cestujících od první až po třetí třídu či kajuty posádky, prohlédnout si luxusní umyvadla, šálky na kávu, servírovací talíře a misky, ale i drobnosti, jako například vodovodní kohoutky či dlažbu…. A mnoho dalšího!
Před vchodem do prostor výstavy každý obdržel mimo vstupní lístek a audioprůvodce také originální palubní lístek se jménem jednoho z reálných cestujících Titaniku, jeho popis a důvod cesty… Na konci výstavy si každý mohl ověřit, jestli byl zachráněn, či nebyl.
Výstava je velmi dobře zpracována, chvílemi působí až mrazivým dojmem a pro ty, kteří ji ještě nenavštívili, bude otevřena až do 30. června 2016.

Autor článku: Eduardo Sobotka, 9.A, ABC tým
Autoři fotografií: Eduardo Sobotka, 9.A, ABC tým; žáci 9.B


Muzikál Modrá krev

V pondělí 4.4.2016 měly třídy 6.A, 6.B, 6.E a 7.A možnost shlédnout muzikál „Modrá krev“ v divadle „Na prádle“. Bylo to na pozvání našeho pana učitele Miroslava Maxanta, který zahrál a zazpíval hlavní roli – čerta. Jeho zpěv i vtipné glosy ze života vyvolaly u obecenstva velký ohlas. Žáci odcházeli z divadla plni dobré nálady a děkují panu učiteli Maxantovi i všem ostatním hercům za krásné představení.

Autor článku: Mgr. Y. Paštová a E. Sobotka, 9.A, ABC tým
Autor fotografií: Mgr. Y. Paštová


Den Země

Dne 27.4.2016 se třídy 1. a 2. stupně zúčastnily akce Den Země, která se jako každoročně konala na zahradě ZŠ Werichova.
Tento rok byl věnovaný luštěninám a spotřebě luštěnin v ČR a ve světě. Děti opět na několika stanovištích plnily soutěžní úkoly a mohly ochutnat výrobky z luštěnin ( např. čočkový salát, humusovou pomazánku, hrachové placičky apod.).
Všem žákům a učitelům, kteří pomáhali s organizací děkujeme a těšíme se za rok zas.
Mgr. L. Klufová


105. výročí narození a 10. výročí úmrtí genpor. Františka Peřiny


105. výročí narození a 10. výročí úmrtí genpor. Františka Peřiny

3. května 2016 se uskutečnilo slavnostní shromáždění k 105. výročí narození a 10. výročí úmrtí genpor. Františka Peřiny.
František Peřina za druhé světové války létal pod křídly RAF, po únorových událostech v roce 1948 emigroval o Ameriky.
Do naší republiky se vrátil téměř po padesáti letech, v roce 1993.
Je nám ctí, že naše škola nese jeho jméno.

Projektový den " KaLuČePe"

Dne 10.5.2016 se žáci druhých tříd zúčastnili projektového vyučovacího dopoledne.
V první hodině se seznámili se životem "otce vlasti" Karla IV, ve druhé hodině si povídali o ptáčkovi - července obecné, ve třetí hodině ochutnali luštěniny a dozvěděli se, proč je důležité je jíst a nakonec o životě a zásluhách pana generálporučíka Fr. Peřiny. V průběhu hodin plnili i různé úkoly a kvízy, za které byli odměněni.
Všechny děti toto zábavné vyučování bavilo a myslím si, že si domů odnesli i spoustu nových poznatků, které budou moci v budoucnu využít.
Mgr. L. Klufová


Jak jsme se připravovali na Den Země v Řepích

Nebylo to jednoduché, letošní Den Země byl zaměřen na luštěniny, protože rok 2016 je také Mezinárodním rokem luštěnin.
Členové ABC týmu deváťáků - pro stanoviště Fazolové hádání, skládali slabiky a puzzle luštěnin, do sáčků pro soutěžící připravovali směs semen luštěnin k rozlišování, ale nejsložitější bylo dávat dohromady obrázky rostlin, jejich názvy a příslušná semena.
Pro stanoviště Fazolové hraní měl ABC tým připravený minifotbálek s fazolemi, dámu s fazolemi a nakreslenou mapku pro hru s fazolemi, která se nazývala „ Cestou necestou“.
Ráno 27.4.2016 jsme otevřeli na zahradě ZŠ Jana Wericha naše dva stánky se šesti různými stanovišti.
Celý den, i když bylo chladno a foukal studený vítr , jsme nabízeli návštěvníkům možnost, hrát si , poznávat a soutěžit

Za ABC tým ZŠ genpor. F. Peřiny , E. Sobotka 9.A


700. výročí narození Karla IV.


Anglie 2016


Sladký výlet


Dne 30. 5. 2016 žáci 2. C a 2. D navštívili výrobnu čokolády Rodas v Šestajovicích.
Nejdříve si děti samy vyrobily tabulku čokolády, kterou si mohly ozdobit dle vlastního výběru oříšky, ovocem, mandlemi, kokosem, rozinkami nebo mořskou solí.
Potom dostaly čokoládové srdíčko s růžičkami, které si samy vymalovaly obarvenou čokoládou a nakonec si pomocí formy odlily i vlastní čokoládové lízátko.
V areálu bylo k vidění také mnoho hospodářských zvířat, se kterými se děti před odjezdem potěšily.
Výlet se dětem moc líbil a všichni jsme si to pěkně užili.
Mgr. L. Klufová


Sport bez předsudků

Dne 3. 6. 2016 se na hřišti ZŠ Socháňova uskutečnila akce pořádaná Městskou částí Praha 17- Řepy " Sport bez předsudků ". Sport bez předsudků je nezisková organizace, která již řadu let propaguje sportovní a pohybové aktivity mezi dětmi a mládeží. Cílem projektu je oslovit podvědomí dětí a posléze vybudovat vnímání, ve kterém sport bude nedílnou součástí jejich životního stylu. Prostředkem je tedy sport a sportovní činnost, která rozvíjí pohybové a koordinační schopnosti každého dítěte.
Žáci naší školy tak měli možnost vyzkoušet si několik atletických disciplín a závěrem i základy rugby. Celou dobu se dětem věnovali zkušení lektoři a trenéři, kterým patří též velké poděkování. Počasí nám sice moc nepřálo, ale děti se celou dobu výborně bavily, zasportovaly si a naučily se spoustu nového
Mgr. L. Klufová


Úžlabinská informatika

7. června pořádala SPŠE V Úžlabině již 4. ročníkem soutěž Úžlabinská informatika. Letos jsme se přidali i my. Žáci Belko, Plajer a Procházka z osmých tříd soutěžili v textovém procesoru Word a zahráli si matematický poker na počítači. Během soutěžního dne se na chvíli stali konstruktéry a programátory dálkově řízeného robota od LEGO MINDSTORMS a designéry při práci s grafickým tabletem. Akce byla výborně připravená a žáci se seznámili s prostředím školy a jejím zaměřením – připravit do praxe budoucí správce OS a počítačových sítí, systémové programátory, techniky v elektrotechnických firmách, servisní techniky spotřební elektroniky aj. Ti nejlepší získali hodnotné ceny, všichni si ale odnesli USB flash disk a pěkné zážitky.
Ing. Eva Holubová


Školní výlet - 1.E

- prohlídka hradu KOST
- malý pěší okruh Prachovskými skalami v Českém ráji

Náš celodenní školní výlet se nám opravdu vydařil, počasí nám přálo, děti se seznámily s historií a zajímavostmi středověkého hradu Kost, který leží v malebném kraji Českého ráje.
Pokračovali jsme návštěvou skalního města v Prachovských skalách, které jsou oblíbeným cílem turistů a kde jsme menší pěší túrou obešli okruh, zdolali všechny překážky, navštívili vyhlídku a na závěr si děti nakoupily různé upomínkové předměty a sladkou odměnu = tečku za celým výletem!
Mgr.Lenka Štěpánová


PEŘINKA A SPORT

Pak, že děti nesportují…
Na ZŠ genpor. Františka Peřiny se ale sportuje. S paní učitelkou či s panem učitelem se během školního roku zúčastňujeme mnoha různých sportovních akcí, soutěží a turnajů. Chodíme na aerobik, atletická klání, plavání (1. místo v kategorii), minifotbal (postup do pražského kola), stolní tenis, florbal (4. místo v pražském kole), futsal, šplh (3. místo), basketbal, přetah lanem, volejbal (postup do pražského kola, st. chlapci vybojovali 4. místo), softbal, nohejbal (ml. žáci postoupili do pražského kola) a beachvolejbal (st. chlapci i dívky bezkonkurenčně vybojovali 1. místo)
Takže sport máme v krvi…
Autor článku: Michaela Siváková, vyučující TV
Redakce: Eduardo Sobotka, 9.A, ABC tým


Plavba lodí po Vltavě

Konec školního roku si žáci 2. C zpestřili dvouhodinovou okružní plavbou Prahou. Během jízdy lodí měli možnost vidět ty nejvýznamnější památky - Pražský hrad, Národní divadlo, Karlův most, Vyšehrad a zhlédli mnoho dalších překrásných skvostů z hladiny tekoucí Vltavy.
Na palubě parníku jsme byli uvítáni milou a příjemnou posádkou, která pro nás měla připravené malé občerstvení. I když nám počasí příliš nepřálo, dětem se výlet velmi líbil a byl pro ně pěkným zážitkem.


Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Dne 4.5.2016 se naše třída 6.C vydala na exkurzi do Muzea Karlova mostu spojenou s plavbou historickou lodí po Vltavě. Touto akcí jsme si připomněli výročí 700 let od narození Karla IV.

Po příchodu k lodi nás kapitán přivítal malým občerstvením. Z jeho výkladu během plavby jsme se dozvěděli spoustu informací. Poté jsme pokračovali návštěvou muzea. Prohlédli jsme si stavbu Karlova mostu ve zmenšené podobě a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen o této stavbě, ale i o životě Karla IV.

Náš výlet jsme zakončili procházkou po Karlově mostu.

Autor článku: Tereza Procházková, 6.C
Redakce: Eduardo Sobotka, ABC Tým 9.A

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy