logotyp
Login

2023/2024

Safari Dvůr Králové a rafty 6.B a 6.D

Výlet 6.B a 6.D Výlet 6.B a 6.D Výlet 6.B a 6.D Výlet 6.B a 6.D Výlet 6.B a 6.D Výlet 6.B a 6.D Výlet 6.B a 6.D

Ronja, dcera loupežníka - divadelní přestavení

Ronja, dcera loupežníkaDne 10. června 2024 třídy 1.D a 3.A navštívily v divadle Bravo divadelní představení Ronja, dcera loupežníka, od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Příběh o přátelství odvážné, samostatné loupežnické dcerky s chlapcem ze znepřáteleného klanu a o lásce mezi otcem a dcerou, která hory - i Ďáblův chřtán - přenáší, je všem velmi dobře známý. 

V divadle Bravo byl velmi zajímavě zpracován kombinací činohry, loutkového divadla a nového cirkusu za doprovodu živé hudby.
Mgr. L. Klufová


Včelí svět Hulice

Ve dnech 7. a 13. června 2024 první třídy navštívily hravě-naučnou expozici Včelí svět v obci Hulice v kraji blanických rytířů.
Žáci se hravou formou dozvěděli informace ze života včel, prohlédli si jejich produkty a náčiní potřebné při chovu včel (oblečení, medomed, apod.). Při prohlídce museli zapojit všechny své smysly a řádně se soustředit. Uvnitř muzea si také mohli prohlédnout obří plástve a prosklené úly s živými včelami.
Závěrem prohlídky si žáci vyrobili svíčku ze včelího vosku, ochutnali pravý včelí med na jablku a nakoupili si na památku pěkné suvenýry v medovém obchůdku.
Mgr. L. Klufová

Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice Včelí svět Hulice

Moje třída 9.A

Už čtvrtým rokem jsem třídní v „obyčejné třídě“ na naší škole. Zažili jsme hodně náročných situací – covid 19, distanční výuku i častá onemocnění některých dětí. Ale těch veselých, vtipných a zajímavých zážitků bylo určitě více a také lyžařský a outdorový zážitkový kurz. V každé třídě se najdou žáci tzv. studijní typy a také žáci, kteří chodí do školy snad jenom proto, že je povinná školní docházka. Ve škole se ale dějí i zajímavé věci.

Letos mě moji žáci mile překvapili. Už v září byla skupina mých deváťáků ochotná pomáhat prvňáčkům při příchodu do školy. Ke Dni veteránů připravili program pro děti z 1. A. a věnovali se jim celou hodinu. Bylo pro mě velmi zajímavé pozorovat nejmladší a nejstarší žáky naší školy, jak spolu vycházejí a pomáhají si a komunikují.

V prosinci Mikuláš, čerti a andělé (deset žáků ze třídy) navštívili vybrané třídy na 1. stupni. Všichni měli nádherné kostýmy, byli dobře připraveni na své role a bavilo je to. Odpoledne na ně padla zasloužená únava. Zážitků bylo hodně.

Na školním jarmarku několik žáků ze třídy prodávalo výrobky rodičům.

I letos deset žáků za třídy bylo ochotno pomáhat při organizaci vánoční show. Dva dny od 16:30 asi do 20:30 byli ve škole a nemuseli, chtěli pomáhat a pomáhali.

Na charitativním koncertu pro Pranitu zažila děvčata Sára Stojková a Adela Kleisnerová obrovský úspěch. Publikum tleskalo ve stoje.

Ve třídě mám žáky, kteří se účastnili několik soutěží a olympiád: Ve školním kole Mladý chemik to byl Jáchym Kavka a Petra Skokanová. Petra se zúčastnila i školního kola zeměpisné olympiády a v dějepisné olympiádě postoupila do obvodního kola. Valentina Šottnerová byla úspěšná v obvodním kole Olympiády v anglickém jazyce. Skončila na krásném 6. místě. V IT soutěží na SŠ byli Jáchym Viták a Dominik Lengyel ocenění věcnými cenami za práci, kterou předvedli. Dominik získal dokonce 1. místo. V obvodním kole zeměpisné olympiády Dominik skončil na 11. místě. Dominikovi Lengyelovi se dařilo i krajském kole dějepisné olympiády. Blahopřeji!

Ve třídě mám i výborné sportovce, kteří vzorně reprezentovali naši školu v různých soutěžích: Vašek Raška, Thea Kratochvílová, Josefína Šulcová, Nikola Vagnerová a Anna Matějovičová.

Tak a to je moje třída „obyčejná nebo neobyčejná“.

Přeju všem mým deváťákům i těm, které učím, aby ta jejich volba SŠ byla ta správná volba pro život.

 

Mgr. Helena Drahošová
třídní učitelka 9.A


Studijní pobyt v Anglii - „Exeter, hrabství Devon“

Hlášení: sobota 1 6. a neděle 2.6.Cesta do Calais i trajektem proběhla v pořádku a ráno před 9 nás přivítaly doverské útesy. Důkladně jsme se prospali ještě cestou do Exeteru, kam jsme jeli ještě 5 hodin. Z autobusu jsme si vyfotili i Stonehenge, který jsme míjeli. V Exeteru nás čekalo Prince Albert Memorial Museum a prohlídka centra, kterému dominuje úžasná katedrála. Večer jsme se setkali s našimi rodinami.

Exeter - katedrála Exeter - Prince Albert Memorial museum Exeter - Prince Albert Memorial museum Exeter - katedrála

Pondělí 3.6.

Dneska jsme vyrazili na výuku do anglické školy, jsme rozdělení do skupin po 10 a statečně jsme trénovali s anglickými učiteli. Odpolední návštěvu Buckland Abbey, sídla korzára Francise Drakea, nám naši stateční řidiči vybojovali v uzounkých silničkách oblasti Dartmooru. Prohlédli jsme si sídlo i kvetoucí zahrady. Poté jsme se prošli po baskervilských vřesovištích, kde se nám poštěstilo se velmi zblízka setkat s polodivokými poníky.

Buckland Abbey poníci v Dartmooru Dartmoor - vřesoviště Buckland Abbey - dobové kostýmy Buckland Abbey - zahrady

úterý 4.6. - čtvrtek 6.6.

V úterý jsme ve vesničce Babbacombe village viděli zásah hasičů u požáru a byli jsme svědky útěku vězňů.... Ovšem pouze v miniaturním provedení! Skoro celé odpoledne jsme se bavili u miniatur slavných i zcela běžných budov scénkami plnými britského černého humoru. Při rozchodu jsme si pochutnali v Torquay na typických fish and chips.

Ve středu jsme se rozloučili se školou, dostali jsme pochvalu za vědomosti i za chování a vyrazili jsme na poslední výlet v Devonu, do Plymouthu. V mořském akváriu jsme obdivovali medúzy, želvy, žraloky a rejnoky. Večer nás čekalo balení a loučení s rodinami.

A dnes míříme na celodenní vycházku po Londýně - těšíme se na Big Ben, Westminsterské opatství, Trafalgarské náměstí i Buckinghamský palác a jízdu lodí i metrem. Ve večerních hodinách se znovu svezeme jako zkušení cestovatelé trajektem zpátky na kontinent a vydáme se napříč Evropou zpět k domovu.

Mgr. Lucie Fulínová

Babba combe village - vesnička miniatur Babba combe village - vesnička miniatur škola v Exeteru Plymouth - akvárium škola v Exeteru Plymouth - akvárium před Buckinghamským palácem

Světový den želv

Přírodovědný kroužek (žáci 1.stupně), který si všímá nejen hmyzu, ptáčků a zvířátek v blízkosti školy, upozornil výzdobou chodníku na Světový den želv.

Přírodovědný kroužek Přírodovědný kroužek

Den šílených účesů

Dne 21.5. jsme se zúčastnili celorepublikového projektu Hrdá škola, který každý měsíc aktivizuje školy zajímavým tematickým dnem. K našim tradičním dnům jako je žlutozelený první jarní den nebo charitativní běhání jsme si letos přibrali Den šílených účesů. Velmi pěkně se s tématem vypořádali především žáci (a rodiče) 1.stupně.
Ve škole jsme potkávali culíkaté holky i kluky. Vlasy měly děti upravené do složitých účesů nebo si je jednorázově obarvili. Děti se ozdobily chobotničkami, pavoučky, ale i zabodnutými pastelkami a plastovými květy nebo si vytvořily celá sochařská díla.
Děkujeme za kreativitu a za úsměvy, kterými jste rozzářili spolužáky. Těšíme se, co vymyslíte příště.
Dne 21.5. jsme se zúčastnili celorepublikového projektu Hrdá škola, který každý měsíc aktivizuje školy zajímavým tematickým dnem. K našim tradičním dnům jako je žlutozelený první jarní den nebo charitativní běhání jsme si letos přibrali Den šílených účesů. Velmi pěkně se s tématem vypořádali především žáci (a rodiče) 1.stupně.
Ve škole jsme potkávali culíkaté holky i kluky. Vlasy měly děti upravené do složitých účesů nebo si je jednorázově obarvili. Děti se ozdobily chobotničkami, pavoučky, ale i zabodnutými pastelkami a plastovými květy nebo si vytvořily celá sochařská díla.
Děkujeme za kreativitu a za úsměvy, kterými jste rozzářili spolužáky. Těšíme se, co vymyslíte příště.

Mgr. Lucie Fulínová

Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy Šílené účesy

Exkurze 2.C

Dne 18.5. jsme navštívili služebnu Policie ČR. Žáci měli možnost se seznámit s prací policistů. Během exkurze měli žáci možnost vyzkoušet neprůstřelné vesty, “pohodlí” cely nebo okusit odběr otisků prstů.
p. uč. Ježdík Ondřichová a žáci 2.C

Policie ČR Policie ČR

Goethe institut

Dne 9.5.2024 se naši němčináři ze 7.C účastnili vzdělávací akce v Goethe Institutu.
Žáci byli seznámeni s tím, co Goethe Institut je, s jeho dlouholetou tradicí a s bohatou nabídkou pro studenty němčiny. Poté následovala prohlídka knihovny, kde jsou k mání nejrůznější média - časopisy, noviny, německojazyčné i české knihy, učebnice, slovníky, CD a filmy apod.
Dětem se však nejvíce líbila zajímavá interaktivní hra na tabletech, během které byli rozděleni na kluky a holky. Soutěž mezi týmy sestávala z kvízu v němčině. Soutěžící museli hledat různé knihy a fotit je na tablet, nahrávat výslovnost nových slovíček, vypisovat jména hlavních postav z různých knih apod. Kvíz ověřoval také jejich vědomosti o německy mluvících zemích, jejich historii, politice apod.
Návštěva v Goethe Institutu se nám všem moc líbila.

Bc. Leona Sochová
(vyučující němčiny)

Goethe institut Goethe institut Goethe institut Goethe institut Goethe institut

Adaptační kurz 6.A a 6.D

Ve dnech 8.-10.4. se žáci 6.A a 6.D zúčastnili stmelovacího kurzu v krásném prostředí Jizerských hor. Ubytování bylo zajištěno v hotelu Albert, který byl velmi útulný a kde se rovněž výborně vařilo. Program zajistili zkušení a šikovní instruktoři z CK2.
Náplň všech dnů byla pestrá. Žáci soutěžili v pohybových i vědomostních soutěžích, rozvíjeli spolupráci a komunikaci v týmu. První den po příjezdu na ubytování byly hlavní naplní pohybové hry. Kromě nich účastníky třídního teambuildingu bavil také např. hudební kvíz. Den jsme zakončili reflexí.

Během úterního dopoledne se hrála další týmová hra, během které se muselo po celou dobu mlčet. Tento pokyn byl pro některé žáky opravdovou vyzvou, nakonec však všichni obstáli.
Po odpolední procházce po okolních horách následovala další hra, která si kladla za cíl zlepšit vzájemnou komunikaci a týmovou spolupráci. Žáci se aktivity účastnili s velkou snahou.
Po večeři následovala reflexe celého dne a na samotný závěr party zakončena bojovkou.

V den odjezdu se žáci věnovali úklidu a balení a po závěrečném zhodnocení celého kurzu jsme se vydali na cestu domů.

Bc. Leona Sochová
Mgr. Kateřina Chejnová

Adaptačni kurz Adaptačni kurz Adaptačni kurz Adaptačni kurz Adaptačni kurz

Alchymistické dílny Košátky

23. dubna jela 2.D a 2.C na výlet do obce Košátky. Navštívili jsme Alchymistickou dílnu a učebnu lektvarů. Děti na sobě měly čarodějnické kostýmy. Do čarodějné koleje Havraspár je rozdělil mluvicí Moudrý klobouk z Harryho Pottera. Poté jsme začali vyrábět lektvary - koupelový olej a barevnou mořskou sůl. Děti si vyrobily i perníčky v perníkářské dílně. Z výletu byly nadšené.

Košátky Košátky Košátky Košátky

Postavme si hrad

24.4. POSTAVME SI HRAD – charitativní běh
Naše jarní akce nazuje na tradici charitativních běhů pro Afriku. Téměř 10 let jsme „běhání“ pořádali pro nadaci Člověk v tísni. Běhej a přispěj podle počtu uběhnutých koleček. Časem se nám vše posunulo do „uběhni, kolik můžeš, a přispěj na dobrou věc, kolik můžeš“.
Akce to pro nás byla krásná – hecovali jsme se na hřišti k nejlepším výkonům a to, že jsme běháním i sbírali peníze na dobrou věc byl bonus navíc.
Po ukončení projektu pro Afriku jsme se rozhodli naši finanční pomoc věnovat nějakému tuzemskému projektu. Naše činnost se tedy obrátila ke zřícenině hradu Krakovec. Hrádek se nachází na Křivoklátsku a i když se jeho jméno často skloňuje ve spojitosti s pobytem mistra Jana Husa, všichni si ho pamatují spíše jako místo, kde byla natáčena známá pohádka Ať žijí duchové.
Těšíme se, že naše činnost přispěje k rozvoji této památky a jejího. A je fajn, že se tam na výsledky naší podpory můžou děti jezdit dívat, i když už třeba nebudou školou povinné….
Mgr. Lucie Fulínová

charitativní běh charitativní běh charitativní běh charitativní běh charitativní běh charitativní běh charitativní běh charitativní běh charitativní běh

NOC S ANDERSENEM

Dne 22.3.2024 se naše škola zúčastnila celorepublikové akce s názvem Noc s Andersenem. Každoroční akce, která se koná od roku 2000, má za cíl přilákat děti a dospívající ke knihám, a tak v nich vzbudit zájem o četbu. Na naší škole se této akce účastnilo celkem 18 tříd.
Všichni účastníci ze třídy 6.D měli za úkol donést svoji oblíbenou knihu a stručně ji představit. Dostali jsme tak tipy na zajímavé knihy – dozvěděli jsme se o komiksech, dětských příbězích ale i o tancích a další bojové technice z druhé světové války. Všichni účastníci Noci s Andersenem museli také absolvovat bojovku. Chodit večer za tmy po škole, hledat přitom různé informace o slavném spisovateli Hansi Christianu Andersenovi a nechat se přitom strašit od ostatních spolužáků byl opravdu nevšední zážitek. Kromě připraveného programu byl ale i čas na tzv. volnou zábavu – hrály se různé hry, nacvičovalo divadlo, v některých třídách se konala diskotéka. Společně s dětmi jsme také napsali pozdrav prezidentovi republiky, který akci Noc s Andersenem propaguje a upozorňuje tak na důležitost četby. S přibližující se nocí nastal čas zachumlat se do spacáku a strávit neobvyklou noc ve třídě po boku spolužáků.
Bc. Leona Sochová, třídní učitelka 6.D

noc s Andersenem noc s Andersenem noc s Andersenem

1. jarní den

Každý rok si první jarní den vítáme jaro žlutozeleným oblečením, do kterého se oblečou všichni žáci i zaměstnanci školy. Letos astronomické jaro začalo 20.3 ve 4:06 ráno. Pojďte se s námi potěšit v naší galerii:

1.A 1.tř. 2.B 2.B 2.B 3.B 3.B 3.B 3.C 3.C 3.C 3.D 4.C 4.D 4D 5.B 5.D 5.D 5.D 6.B 6.B 8.D 9.C paní kuchařky -jídelna č.1 paní kuchařky -jídelna č.2 4. D 4.D


Dne 8.2.2024 se dvě žákyně naší školy účastnily obvodního kola Olympiády v německém jazyce na Základní škole Pod Marjánkou. Holky si ve velké konkurenci vedly velmi dobře. Kristýna Bidlová ze 7.A obsadila skvělé 6.místo a Sofie Kabeleva ze 7.C se umístila na hezkém 7.místě. Oběma žákyním gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším studiu němčiny.

Leona Sochová, uč. Nj

Lyžařský kurz sedmých tříd

                       Naše škola jako každý rok pořádala lyžařský kurz. Letos tomu nebylo jinak:

Sešli jsme se na konečné,

zdálo se to nekonečné.

Rodiče nám mávali,

na týden volna se těšili.

Když do Benecka jsme dojeli,

lyže jsme hned obuli.

Sněhu na svahu nebylo moc,

ale i přesto jsme toho měli dost.

 

Budíček ranní, hned běhání

a snídaňové hodování.

Vydatně jsme se posilnili

a na svah honem uháněli.

Do družstev nás rozdělili -

lyže, hůlky, snowboardy,

na obídek zpátky do boudy.

 

Pak nás čekal odpočinek

a nějaké ty mňamky od maminek.

Opět výcvik na svahu,

každý, jak měl odvahu.

Pak už jen večeře, hry a zasloužený spánek,

a ejhle - on je tu už pátek.

Rychle jsme vše zabalili,

na maminky s tatínky se těšili. 

 

Díky za krásný pobyt,

snad ve škole nebudeme zlobit.

Příroda byla skvělá,

ale hlava zahálela.

 

                      Žáci ZŠ Peřina 7.tř.


Masopust ve 4.A

masopust 4.A_ masopust 4.A_ masopust 4.A_ masopust 4.A_ masopust 4.A_ masopust 4.A_

Olympiáda v anglickém jazyce (obvodní kolo)

      ZŠ genpor. Fr. Peřiny byla v tomto školním roce zastoupena v obvodním kole anglické olympiády třemi žáky, kteří postoupili ze školního kola pořádaného v lednu 2024. Tohoto ročníku obvodního kola se zúčastnilo přes 20 základních škol a víceletých gymnázií z obvodu Prahy 6. Konkurence byla veliká a dle slov porotců, byla úroveň soutěžících nad rámec osnov příslušných ročníků, za které soutěžili. Našim žákům, kteří prošli již obtížným školním kolem, se podařilo umístit v kategorii I.A (6. a 7.třídy) na 13.místě. Žákům v kategorii II.A (8. a 9. třídy) se dařilo ještě lépe a skončili v TOP 10. Františku Šulcovi z 9.F gratulujeme ke krásnému umístění na 2.místě.
       Těšíme se na další ročník Olympiády v anglickém jazyce, kde budeme opět moci ukázat, jak nás angličtina baví a že má smysl se umět domluvit v cizím jazyce.
TEREZA MAŘÍKOVÁ (učitelka)

Olympiáda v Aj Olympiáda v Aj Olympiáda v Aj Olympiáda v Aj Olympiáda v Aj

DEN BEZ TAŠEK

2.A 2.C 3.A 3.B 3.C 4.A 5.D 6.D 8.D  7.C 9.A 9.C  9.A  1.C

Tonda obal

Pro všechny třídy prvního stupně proběhl v rámci environmentální výchovy pořad „Tonda obal na cestách“. Děti si poslechly informace o třídění odpadů a viděly výukové video o zpracování vytříděného papíru a plastů. Zjistily, co se recykluje a co ne. Dozvěděly se, že tříděním odpadu vlastně získáváme cenné suroviny:

„V České republice jsou čtyři spalovny a v nich je magnet, který zachrání vyhozený kov.“ (Martin)

„A v komíně spalovny jsou takové štětičky, které čistí dým a pak z komína jde jenom pára. A když se to rozbije, tak se to v zastaví, než se to zase opraví.“ (Gabča)

„A v Dánsku, v Kodani, je spalovna, na které se dokonce může celý rok lyžovat, protože je na ní ta umělá tráva. To by mě nenapadlo.“ (Kamilka)

„A co nejde do spalovny, se pak ta skládka zasype a je tak nový zelený kopec s trávou.“ (Filip)

„Plasty musíme třídit, protože časem dojde ropa a pak je nebudeme mít.“ (Kačka)

„Umazaný papírový talířek nepatří do tříděného papíru, ale do směsného odpadu.“ (Adam)

„Z prasklých pneumatik se dělá povrh hřiště, kde hrajeme fotbal.“ (Pepa)

„Do porcelánu se dává kaolín, tak to není sklo.“ (Lejla)

„Při třídění na roboty pořád dohlížejí lidé, aby se něco nepopletlo, co tam nepatří.“ (Réma)

V praxi si na závěr mohly vyzkoušet své znalosti při hře, kdy měl každý umístit vylosovaný „odpadek“(=obrázek) do příslušné nádoby (plast, papír, sklo, kov, elektroodpad, sběrný dvůr nebo směsný odpad), a také si mohly sáhnout na vzorky zpracovaného plastu jako suroviny. Za odměnu dostaly záložku.

Děti si program moc pochvalovaly a libovaly si, že se dozvěděly se víc informací, o kterých se normálně tolik nemluví.

Autoři textu: Sotonová G., Marková K. a Jejkal M. a žáci 5.A

Tonda obal Tonda obal Tonda obal Tonda obal Tonda obal Tonda obal

Recitační soutěž 1.stupeň

Dne 21.2 2024 se konala recitační soutěž. Spočívala v tom, že jsme se měli naučit básně na recitování a před celou třídou účastníků jsme měli ty básně recitovat. Nejvíce účastníků bylo z druhých tříd. U jedné účastnice recitační soutěže ze čtvrtého ročníku, jsme si mohli poslechnout i příběh. Recitační soutěž probíhala ve třídě paní učitelky Kalinové (1.A). Za statečnost a za účast jsme dostali odměnu: mohli jsme si vybrat ze dvou časopisů (např. Čtyřlístek) a poté ještě zápisník. Pro páté ročníky už nebyl zápisník, a proto páté ročníky dostaly dobrý bonbón. Na recitační soutěži jsem si to moc užila a určitě se zúčastním i příští rok!

Lejla Němečková, 5.A

Recitace Recitace Recitace

Školení 1. pomoci

Během února měly děti prvního stupně školení první pomoci s lektory z Červeného kříže. Děti se učily, jak se zachovat v různých krizových situacích. Lektoři si připravili program s realisticky působícími krizovými situacemi. Například Heimlichův manévr při zaskočení jídla v krku, co dělat při popálení kůže nebo když teče krev z nosu. Školení bylo vedeno tak perfektně, že věřím, že naše děti budou umět v takovýchto případech ihned zareagovat.

Ing. Eva Paštová, třídní učitelka 2.D

1. pomoc 1. pomoc 1. pomoc 1. pomoc 1. pomoc

Dějepisná olympiáda

Naše škola se každoročně účastní dějepisné olympiády. Školní kolo v letošním školním roce proběhlo 7.12.2023. Jako téma letošního ročníku byl zvolen „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí. Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“ a své znalosti si přišlo ověřit 22 žáků. Na prvních třech místech se nakonec umístilo 5 žáků. Alex Kaňovský (8.C), Petra Skokanová (9.A), Dominik Lengyel (9.A), Matěj Lödar (8.D) a Adam Kostrba (8.A). Do obvodního kola, které tradičně proběhlo na ZŠ a MŠ Věry Čáslavské, a to 17.1.2024, postoupili Alex Kaňovský, Petra Skokanová a Dominik Lengyel. Mimořádným úspěchem je třetí místo Dominika Lengyela, který dokázal uspět v konkurenci 52 milovníků dějepisu.

Mgr. Gabriela Skácelová


Soutěž Finanční gramotnost

I letos jsme se zapojili do soutěže Finanční gramotnost. V první kategorii určené pro 1. stupeň soutěžilo 10 žáků a ve druhé kategorii, která zahrnovala žáky druhého stupně, 8 dětí. Do okresního kola postoupili 3 žáci z každé skupiny. Tímto kolem pro nás letos soutěž skončila. Všem soutěžícím děkujeme za účast.

Mgr. Nikola Štěpánková


Masopust v Příbrami

 V pondělí 30.1.2023 se třídy 4.A a 5.D rozjely na výlet do Bukové u Příbrami. Cílem cesty byla návštěva Čechovy stodoly, tentokrát s tématem "masopust".

Nejprve jsme s řezníkem Krkovičkou navštívili masopustní výstavu, kde se žáci dozvěděli informace o masopustních zvycích, tradicích, maskách, bálech a průvodech.

Při vyprávění o masopustu nesměla chybět ani informace o domácí zabijačce a jejich pravidlech.

Závěrem si žáci v dílničce vyrobili masopustní jitrinci a prasátko ze dřeva, které si pak vzali domů jako dárek na památku. 

Cestou zpět domů nás provázelo sněžení, tak snad ani lepší tečku za výletem jsme si nemohli přát!

 


Prstem po mapě

cestovali žáci a žákyně na Socháňce a Laudovce 11. ledna při školním kole zeměpisné olympiády. Ve třech kategoriích se jich sešlo padesát pět.

Soupeřili o dvě první postupová místa v každé kategorii v práci bez atlasu a s atlasem. Na vypracování měli celkem 90 minut, někteří byli rychlejší.

Témata byla rozmanitá a vyžadovala celkový přehled učiva v ročnících od práce s turistickou mapou, přes vesmír, regiony světa, poznávání reálií, třídění faktů, světová náboženství...

O vítězích rozhodlo i jen malé přehlédnutí v zadání.

A kdo zvítězil?

V kategorii A: 1.Tomáš Abraham ze 6. F s 53 body, 2. Šimon Gába ze 6. E s 51 body, 3. Vojtěch Černý ze 6. F s 51 body

V kategorii B: Natalie J. Maloy ze 7. E se 63,5 body, 2.-3. Daniel Gladson a Adam Falta ze 7. D s 62,5 body

V kategorii C: Dominik Lengyel z 9. A se 70,5 body, 2. Linda Hynčíková z 9.B se 67 body, 3. Aneta Svátková z 9. B se 66,5 body.

Vítězům blahopřejeme a prvním dvěma držíme palce v obvodním kole.Všem děkujeme za účast a těšíme se na shledanou v příštím roce.

Vyučující z obou pracovišť ZŠ genpor. Fr. Peřiny Praha Řepy,


Školní kolo biologické olympiády

25.1.proběhlo v naší škole jako každým rokem školní kolo biologické olympiády. Potěšilo nás, že se ho účastnilo 8 žáků osmých a devátých ročníků (kategorie C) a 14 žáků šestých a sedmých ročníků (kategorie D). Biologická olympiáda bývá totiž dost náročná a nestačí pouze znalosti z hodin přírodopisu na základní škole. Naše městské děti se navíc s přírodou moc nesetkávají, o to víc nás těší, že se do soutěže zapojily hlavně mladší ročníky. Deváťákům se blíží zkoušky na střední školy, přesto nebyli líní se zúčastnit. Všem účastníkům gratulujeme a chválíme za to, že věnovali svůj volný čas vzdělávání.
Soutěžící na prvních třech místech z každé kategorie postupují do obvodního kola. Z kategorie C to jsou: 1. Kazimírová Eliška 9.F
2. Smoljarová Veronika 8.E
3. Bohatová Lenka 9.F
Z kategorie D:
1. Maloy Natálie Josephina 7.E
2. Černý Vojtěch 6.F
3. Konířová Helena 7.A
Úspěšným řešitelům blahopřejeme a přejeme výdrž k účasti v obvodním kole.

Mgr. Lucie Krauseová, Mgr. Kateřina Chejnová, Ing. Helena Melichová (organizace školního kola)

Biolog. olympiáda Biolog. olympiáda

Masopust v prvních třídách

Projektové vyučování žáků prvních tříd na téma Masopust v karnevalových maskách. Formou hravého vyučování se žáci seznámili s masopustními zvyky a obyčeji. Ochutnali masopustní dobrůtky, které pro ně připravily maminky, a závěr si podle tradice společně zazpívali a zatančili. Tak trochu jiné vyučování se dětem moc líbilo!
Mgr. Klufová

masopust 1.D masopust 1.A

Sportovní soutěže v 1. pololetí školního roku 23/24

Naši žáci se celoročně účastní sportovních soutěží, především Poháru Věry Čáslavské, který organizuje Dům dětí a mládeže Prahy 6.

V 1. části školního roku sportovci naší školy reprezentovali v minikopané, stolním tenisu, florbalu, přehazované a naposledy také v házené.

 

Na soutěžích i talentovaní závodníci a hráči objevují svoje rezervy, seznamují se s prostředím na soutěžích, učí se vypořádat se s výhrami i porážkami.

Podmínkou pro účast na soutěžích je chuť sportovat, aktivita během hodin tělesné výchovy ve spojení s dobrým prospěchem   a chováním ve škole.

O blížících v soutěžích se můžete informovat u svých učitelů tělesné výchovy. A komu se zatím na soutěž ve své sportovní aktivitě dostat letos nedařilo, ať neztrácí chuť, sportujeme ve škole dvakrát týdně a soutěže se každý rok opakují.

 

Kabinet TV Základní školy genpor. Františka Peřiny

 

fotbal házenkáři přehazovaná

Mladý chemik

Mladý chemik

V soutěži Mladý chemik Linda z 9.B postupuje mezi tisícovkami žáků do nejlepší třicítky

Naše škola se již tradičně tento rok zúčastnila soutěže Mladý chemik. Po proběhnutí školního kola postoupili 3 žáci s nejvyšším dosaženým počtem bodů do kola krajského. Celkově se do soutěže letošní rok zapojilo 767 ZŠ s celkovým počtem soutěžících 22 295 žáků. 12.12.2023 se konalo krajské kolo, kde bylo z 337 uchazečů vybíráno 33 nejlepších pro postup do kola třetího, které bude probíhat koncem března. Je velkým úspěchem, že mezi postupujícími je i naše žákyně Linda Hynčíková z 9.B.

Moc gratulujeme již nyní za skvělý úspěch a věříme, že se jí v praktických úlohách povede tak dobře, jako v úlohách teoretických.

                                                                                        Mgr. Kateřina Chejnová


Jak se dělá tanečník

Jak se dělá tanečník

Dne 12.1.2024  třídy 4.D a 5.B  navštívily představení "Jak se dělá tanečník" souboru Balet Praha Junior v divadle Bravo. Nenásilnou formou jsme se dozvěděli něco málo z historie tanečního umění, počátky baletu a také o rekvizitách v tanečním divadle. Prožívali jsme ukázky taneční techniky od klasického tance až po moderní prvky baletního umění. Všichni jsme odcházeli plni nevšedního prožitku. Byla to veliká nádhera!
                                Mgr. Jaroslava Hanzlíková

 


Benefiční kocert pro Pranithu

Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu Koncert pro Pranithu

Vánoční show - “Bu, bu, bu strašidla jsou tu”

Před Vánoci se jako každoročně u nás ve škole koná vánoční show. Pro tento rok mohli rodiče vidět celkem čtyřikrát vystoupení na poněkud netradiční téma “Bu, bu, bu strašidla jsou tu”. Každá třída vymyslela krátké strašidelné představení (bylo jich 21). Některé třídy dělaly nějakou choreografii se strašidelnou hudbou jako např. Ať žijí duchové 2.B, Adamsova rodina 1.C, Krotitelé duchů 2.D, Svítící bludičky 2.A či 5.A předvedla Příšery podle m. Jacsona. A ti druzí udělali scénku, třeba jako v 6.D:
Měli jsme scénku o pohádkových postavách, které si stěžují na Ministerstvu čarování a magické transformace. Zápletka byla v tom, že bylo zavřeno, protože jsou Vánoce. Takže si všichni navzájem pomůžou sami. Vystoupení jsem si hodně užila a přišlo mi, že publikum vytvořilo skvělou atmosféru pro nás všechny. Myslím si, že se nám to všem moc povedlo a těším se na další rok. (Eva, 6.D.)
A jak to viděli další vystupující?
Zvládl jsem mluvit před lidmi, i když jsem se nejdřív bál. (Ondra)
Bavilo mě vymýšlet kostým. (Laura)
Ohromně jsem si užila nacvičování, byli jsme prima tým, i když nám to někdy ve třídě moc nejde (se nehádat). (Sofča a Nikola)
Diváci byli skvělí a úplně všichni – děti i dospělí - měli dobrou náladu. (Patrick)
Večerem provázel kostlivec: David Škapa, 9.C, a bílá paní: Adéla Krauseová, 8.A. Na jednom z vystoupení nám zazpívala se svou sestrou naše bývalá žačka, herečka Aneta Krejčíková.
Mgr. Lucie Fulínová

Ples upírů 4.A ples upírů 4.A Ples upírů 4.A 2.A Strašidelné disco  2.A Strašidelné disco  Bílá paní a kostlivec 2.A Strašidelné disco 1.D Strašidla 1.C Adamsovi 2.D Krotitelé duchů 2.D Kostlivci z Mexika 3.A Jožin z bažin 3.A Jožin z bažin Bílá paní a kostlivec 3,B Italské čarodějky 3.C České čarodějky 4.C S čerty nejsou žerty 4.C S čerty nejsou žerty 2.B Ať žijí duchové 6.A Noc smrti 6.A Noc smrti 6.D Ministerstvo kouzel 5.A Příšery M. Jackson Bílá paní a kostlivec 7.D Škola strašidel 7.A Spooky, scary 5.C Zoombi M. Jackson 6.B Monster shuff dance 9.D Scary selfi 9.D Scary selfi Závěrečný proslov p. ředitelky Poděkování p.uč. Caskové a p. uč. Maxantovi Hvězdní hosté na závěr

Vánoční strašidelná show 18. prosince 2023

Z vánoční strašidelné show BU BU BU STRAŠIDLA JSOU TU 

 https://youtu.be/OI-freuLu0o?si=rWsFiGTIO5D1D063

Vánoce ve škole

vánoce ve škole vánoce ve škole vánoce ve škole vánoce ve škole vánoce ve škole   2.A 4.D vánoce ve škole

Vánoční plavba parníkem

Kouzelný adventní čas, vůně vanilky, vánoční světýlka a ozdoby, tradiční koledy to vše jsme zažili při plavbě vánočně vyzdobeným parníkem historickým centrem Prahy. Na palubě jsme se zahřáli teplým čajem a z reproduktoru zněly koledy. Při plavbě jsme pozorovali známé pražské památky jako například Pražský hrad, Kampu, Rudolfinum, pluli jsme pod Karlovým mostem. Procházka s průvodcem se moc nepovedla vzhledem k velké nepřízni počasí. Ale trdelník na Staroměstském náměstí jsme si dali.
Třídy 4.B a 5.C

parník 4.B a 5.C parník 4.B a 5.C parník 4.B a 5.C

Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích Muzikál Janka Ledeckého

Muzikál Janka Ledeckého
S Klubem mladého diváka jsme navštívili muzikál Janka Ledeckého Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích. Představení nás krásně uvedlo do Vánoc:
Na vánočním večírku potká Marek svou bývalou lásku Veroniku, se kterou chodil do školy. Veronika tu vystupuje za anděla. V průběhu večírku se Marek s Veronikou opětovně sblíží. Dokonce natolik, že ráno Veronika potká v jeho domácnosti jeho sedmiletého syna Tomáše. Chlapec jí řekne, že se u nich Vánoce slaví pouze jako Tomášovy narozeniny a vánočním tradicím se vyhýbají, protože Tomášova maminka tehdy při porodu zemřela.
Veronika s malým Tomášem píší Ježíškovi dopis, ale takový, že přání na něm se nedají koupit. Když zjistí Marek, jak jeho syna Veronika seznamuje s Vánocemi a tradicemi okolo, tak Veroniku vyhodí.
Nicméně Marek o Veroniku nechce přijít, ale ona nereaguje na telefonáty ani zprávy. Nakonec se dozví u Veroničiny babičky, že Veronika trpí velice vážnou nemocí krvinek a bojí se brzké smrti. Marka tato novina velice raní, a proto se zeptá Tomáše, jestli neví, co by jí udělalo radost k Ježíškovi. Malý Tomáš ví, že jejím přáním je - létat. S pomocí Markova bratra a otce vše dokonale přichystají.
Nakonec nastává obrat v léčbě Veroniky, který se rovná zázraku, i díky vánočnímu zázraku, přání o létání, které se jí vyplnilo. Veronika se uzdraví a společně s rodinou Marka oslaví i první slavené Tomášovy Vánoce.
Po dvou hodinách velmi příjemných zážitků jsme sál opouštěli s pocitem, že zázraky se vážně mohou stát a věřit na ně se hodí nejen o Vánocích.
Kateřina Trnková, 8.A

Klub mladého diváka Klub mladého diváka

První místo v Úžlabinské informatice

Již po sedmé jsme se zúčastnili soutěže Úžlabinská informatika, kterou pořádá SPŠE v Úžlabině v Praze 10.
Letos se soutěžilo v programovacím jazyku – SRATCH. Téma bylo zadáno na konci listopadu a žáci měli vytvořit program na téma Malý svět. Bylo vybráno 11 nejlepších prací. Byli jsme jediná škola, která přivedla dva žáky. Byli to Jáchym Viták a Dominik Lengyel.
Vybraní žáci pak 11. prosince prezentovali a obhajovali svojí práci před komisí. Práci hodnotila nejen komise, ale i zúčastněné školy přidělovaly body.
Před závěrečným vyhodnocením si žáci v pracovně informatiky prověřili svoji zručnost v práci s robotickou stavebnicí – VEX IQ. Sestavili k autíčku chapadla (ramena), která uchopí a přenáší krychli různým směrem.
Pak už nás čekalo závěrečné vyhodnocení. Byly uděleny ceny za první tři místa. A teď zpozorněte, náš žák Dominik Lengyel se umístil na skvělém prvním místě. Dostal spoustu dárků – diplom, rychlý nabíječ na mobil (Vention), sadu klávesnice a myš (Raspberry) a virtuální realitu Quest 3 (Meta). Také dostane body k přijímajícímu řízení na tuto školu. Ani ostatní soutěžící nepřišli zkrátka. Obdrželi poukaz na 500 Kč do Alzy.
Moc děkujeme oběma žákům za účast a Dominikovi gratulujeme!
Ing. Eva Holubová

před školou prezentace Lengyel prezentace Lengyel prezentace Viták robotická dílnička robotická dílnička robotická dílnička robotická dílnička robotická dílnička předání cen společné foto diplom

Návštěva ve francouzském institutu

Ve čtvrtek 23. listopadu se na 70 žáků naší školy učících se francouzštinu vydalo do Francouzského institutu v Praze. Toto hlavní centrum francouzského jazyka a kultury jsme si za cíl nevybrali náhodou právě ve druhé polovině listopadu - již tradičně zde probíhal Festival francouzského filmu (FFF). Letošní 26. ročník startoval právě ve čtvrtek 23.11., a to si žáci 7., 8. a 9. tříd z budov Socháňova a Laudova nemohli nechat ujít!

Měli jsme možnost prohlédnout si prostory Institutu, seznámit se s místní mediatékou a navštívit aktuální výstavu v Galerii 35 s francouzským výkladem.
Hlavním bodem programu však byl film v místním Kině 35. Spolu s dalšími pražskými žáky a studenty jsme zhlédli filmovou novinku z roku 2023, Tři mušketýři - D'Artagnan. Více jak dvě hodiny akce, dobrodružství, skvělých hereckých výkonů i krásných kostýmů... ale hlavně francouzštiny! Pro lepší pochopení děje jsme měli k dispozici české titulky, nicméně francouzština se nám ten den opravdu dostala pod kůži.

Návštěvu jsme si moc užili a těšíme se, že se za rok do Institutu opět vypravíme.
A je snad něco, co se našim žákům nelíbilo? V nejlepším okamžiku film skončil - neprozradili jsme jim totiž předem, že se jedná o první z celkem dvou dílů. O důvod víc, proč jít za francouzštinu znovu!
Mgr. K. Grabiášová

Francouzský institut Francouzský institut Francouzský institut
Mikuláš ve škole Mikuláš ve škole Mikuláš ve škole Mikuláš ve škole

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA VE ŠKOLE

Mikuláš přišel k nám,

ale nebyl sám,

vzal s sebou své pomocníky,

a tím myslím andělíky.

Nesměl chybět ani čert,

bez něho by nebyl žádný žert.

Přinesli nám spoustu dobrot,

museli jsme je cpát i do bot.

Dne 5.12. se na naší škole oslavil den svatého Mikuláše. Naše třída 9.C a třída 9.A se rozhodla, že se zúčastní. V každé skupině byl jeden Mikuláš, andělé, čerti a jeden reportér, který to celé fotil. Všechny skupiny si pár dní před Mikulášem rozdělily třídy tak, aby každá skupina měla podobný počet tříd, které navštíví. V den, kdy se měl oslavit Mikuláš, se všechny skupiny sešly, aby se převlíkly do kostýmů v našich školních družinách. Tyto skupiny chodily do tříd 1. – 5. vyučovací hodinu.

Jako první se samozřejmě vydaly do 1.tříd, kde měl Mikuláš řeč o zlobivých dětech a o tom, že děti, které zlobily musí přednést nějakou básničku nebo zazpívat pěknou písničku. Poté andělé rozdali dětem bonbóny a čerti lehce pokárali děti, aby už nezlobily. Poté se skupina rozloučila a vydala se do dalších tříd. V průběhu 2. vyučovací hodiny se pár čertů, andělů a Mikuláš vydali navštívit i děti z nedaleké mateřské školky. Po asi jedné hodině se vrátili a připojili se zase k nám. Celé dopoledne jsme si všichni moc užili.

Žáci 9.C


Výlet Peklo - Příbram

Dne 1.12.2023 se třídy 1.B a 1.D vypravily autobusem na první společný výlet nejenom pro malé uličníky do Příbrami.
Návštěva začala prohlídkou tajemného podzemí Mariánské štoly, kde si děti převzal pod ochranu sám vládce podzemí Perun se svými pomocníky. V samém srdci štoly se dětem otevřela brána pekelná s jejím vládcem Luciferem a malými čerty.
Na zpáteční cestě děti vystoupaly do nebe, kde na ně čekali štědrý a
dobrosrdečný Mikuláš a svatý Petr, strážce nebeské brány. Všechny děti se do školy vrátily se sladkou odměnou a krásným zážitkem.

Mgr. L. Klufová


K.Kryl koncert K.Kryl koncert K.Kryl koncert

Pocta Karlu Krylovi

Ve čtvrtek 28.11.2023 se všichni žáci devátých tříd ZŠ Františka Peřiny a ZŠ Laudova sešli, aby si společně poslechli koncert hudebníka Davida Uličníka věnovaný památce básníka a písničkáře Karla Kryla. Koncert byl zaměřen na život básníka ve společnosti, ale také na jeho takzvané protestsongy, které můžeme řadit mezi jeho nejúspěšnější skladby. Celý program koncertu byl velice poučný, a proto si deváťáci nejen zazpívali, ale také odnesli spoustu cenných rad, zajímavostí ze života Karla Kryla a zkušeností, které budou moci uplatnit na svých nových školách.

David Škapa, 9.C


Mýdlárna Chrustenice, Sklárna Nižbor.

Dne 17.října navštívila třída 2.C a 2.D sklárnu Rückl. Žáci měli možnost vidět celý proces práce se sklem.
Dále jsme zamířili do mýdlárny, kde žáci vyráběli šumivé koule do koupele, mýdlo. Své smysly probudili i určováním vonný esencí, které se do mýdel přidávají.

Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor

Učíme se o 17. listopadu - 5.C

5.C 5.C 5.C

Výlet na Letiště Václava Havla 2.C a 2.D


letiště V. Havla letiště V. Havla letiště V. Havla letiště V. Havla letiště V. Havla

Výlet na Petřín (5.A a 5.B)

Výlet na Petřín (5.A a 5.B)

Výlet na Petřín proběhl dne 15.11 2023. Sraz byl u školy a poté jsme pokračovali na autobusovou zastávku. Autobusem jsme jeli na Bílou horu. Na Bílé hoře jsme přestoupili na tramvaj, která jela až do centra Prahy. Poté jsme šli pěšky až na Petřín a první zastávka bylo Planetárium. První nám pustili dokument o vesmíru a poté jsme se rozdělili na třídy. První třída šla do kopule, kde pozorovala lidi, kteří byli na Petřínské rozhledně, a druhá třída šla si vyzkoušet různé vesmírné hry. Mezi hry patřilo například tlačítko, které když zmáčknete deska pod tlačítkem hřeje. Poté se třídy vyměnily. Když už všichni byli v kopuli a vyzkoušeli si zajímavosti/hry, šli jsme do obchůdku, který byl Planetária. Já si nic nekoupila, ale prodávali tam toho mnoho. Po nakupování jsme šli na terasu, kde jsme se mohli nasvačit. Poté jsme vyrazili do zrcadlového bludiště a po tom všem jsme odcházeli do školy. Nejdříve jsme šli na tramvajovou zastávku, kde jsme čekali na tramvaj číslo devět a jeli jsme až do Řep. Do školy jsme se vrátili 15 minut před koncem páté vyučovací hodiny. 

 

Lejla Němečková 5.A 

 


Den Slabikáře

Den Slabikáře je slavnostní předání Slabikářů žákům prvních tříd.
Všichni žáci se sešli a společně si zazpívali písničky a zarecitovali básničky, které se ve škole za 2 měsíce naučili.
Mgr. L. Klufová a třídy 1.A, 1.B, 1.C a 1.D

Den Slabikáře  Den Slabikáře  Den Slabikáře

5.D na Bílé hoře

5.D na Bílé hoře


Dne 8.11. si 5.D vyrazila na Bílou horu připomenout slavnou bitvu našich dějin. Vycházce předcházela důkladná příprava v podobě referátů o každém (!) z následně popravených 27 "rebelů".
Pavelková Eliška


Den válečných veteránů v základní škole genpor. Františka Peřiny

Každý rok si u nás na škole připomínáme Den válečných veteránů rozhlasovou relací o jeho původu.
K pomníku generála Peřiny děti prvního stupně zapíchaly vyrobené vlčí máky.
Žáci devátých ročníků si připravili prezentaci, v níž seznámili žáky prvních ročníků s válečným hrdinou genpor. Františkem Peřinou, a mnoho zábavných aktivit pro nejmenší, aby si informace lépe zapamatovali. Prvňáčkům se program velmi líbil a i pro deváťáky to byla skvělá zkušenost.
(9. A byla v 1. A, 9. B v 1. B, 9. C v 1. C, 9. D v 1. D)

Veteráni Veteráni Veteráni Veteráni Veteráni Veteráni Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole

Jaroslav Ježek - koncert pro 2.stupeň

Dne 3.11. proběhl pro žáky 2.stupně hudební program k poctě Jaroslava Ježka s odkazem spolupráci s Osvobozeným divadlem a autorskou dvojici Jiří Voskovec a Jan Werich. Živě nám zahrálo hudební trio: Jiří Válek (baskytara), Zdeněk Dočekal(klavír), Marek Sáblík (bicí).

koncert koncert

Kdo se bojí víc? - projekt 8.D pro 1.C

Halloween je americký svátek, který se postupem času rozšířil po celé zemi. Letos se poprvé měli strašidelně obléknout všichni žáci školy (normálně si hrají jen děti prvního stupně).

A my jsme neváhali a připravili jsme si jako třída 8.D speciální halloween pro 1.C, protože tam učí naše bývalá třídní paní učitelka. Plánovali jsme to asi týden, aby se nám vše povedlo.

Nejdřív jsme asi týden dělali strašidelnou výzdobu v naší třídě. A potom v úterý 24.10. druhou vyučovací hodinu jsme se zašli k nim do třídy se představit. Každý z nás osmáků vzal za ruku jednoho prvňáčka a odvedli jsme je k nám do třídy.

Děti jsme rozdělili do čtyř skupin a každou skupinu mělo na starosti pár velkých žáků. Na jednom stanovišti se učily létat na koštěti, na druhém stanovišti počítaly dýně, na třetím stanovišti spojovaly stejné obličeje dýní a pomáhaly čarodějce najít cestu ke koštěti a spočítat pavoučky. Na čtvrtém stanovišti hledaly rozdíly a spojovaly kouzelnické potřeby s jejich stíny. Po splnění úkolu dostaly děti za odměnu bonbón. U létaní jsme měli vyškoleného instruktora létání na koštěti a děti se naučily létat tak dobře, že potom už samy závodily. Na konci hodiny je čekalo sladké překvapení. Muffiny. K muffinům, které upekla naše spolužačka Maria, také dostaly vyřezanou dýničku nebo vyřezaného ducha od Jindřišky.

Děti si Halloween určitě užily a my také. Celá hodina se velmi povedla a doufáme, že si to příští rok nebo na jiný svátek opět zopakujeme.

Jindřichová B., Peterková N., Černá V., 8.D

Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C

Halloween v 1.B


Český Štenberk 4.D a 5.B

V pátek 13.října se třídy 4.D a 5.B vydaly na výlet - na hrad Český Šternberk. Zde se nás ujala paní průvodkyně, která nás provedla celým hradem. Viděli jsme různé památky a slyšeli jsme, co dělal pan Zdeněk Šternberk ve svém mládí. Zaujala mě informace, že hodně rád četl. Takže když musel jít spát, tak měl v šuplíku schovanou náhradní studenou žárovku, protože když maminka odešla z pokoje, rozsvítil si a četl si. Když pak slyšel maminku, že jde do pokoje, vyměnil rychle teplou žárovku za studenou a maminka ho prý vždy pochválila, že je poslušný. Na konci prohlídky jsme dostali malý test, který měli všichni správně. Potom jsme jeli zpět do školy na oběd a domů.
Samuel Odlas

Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk

Výlet 6.D a 6.A do IQlandie

IQlandie

Dne 31.10. jsme se s naší třídou 6.D jeli podívat do zábavního parku IQlandie.

Doprovázela nás naše třídní učitelka Leona Sochová a třída 6.A. Byli jsme mile překvapeni, že celá IQlandie je plná expozic a zajímavých exponátů, které jsme si mohli vyzkoušet na vlastní oči i ruce. Nejlepšími exponáty a expozicemi pro mě byly např. "pračka", do které si člověk sám vleze a běhá jako křeček v kruhu a navíc to měří jeho rychlost.

Velmi se mi zalíbila "světluška", což je černá místnost, do které vstoupíte a bloudíte mezi bytovým vybavením - je to pro vysvětlení pocitu lidí, kteří nemají zrak.

Tento výlet doporučuji nejen všem dětem, ale také dospělým lidem. Je to ponaučení velmi zábavnou formou.

Tento výlet vnímám jako jeden z nejlepších zážitkových výletů v této škole.

Stela Syrová, 6.D

 

23. dubna jela 2.D a 2.C na výlet do obce Košátky. Navštívili jsme Alchymistickou dílnu a učebnu lektvarů. Děti na sobě měly čarodějnické kostýmy. Do čarodějné koleje Havraspár je rozdělil mluvicí Moudrý klobouk z Harryho Pottera. Poté jsme začali vyrábět lektvary - koupelový olej a barevnou mořskou sůl. Děti si vyrobily i perníčky v perníkářské dílně. Z výletu byly nadšené.

Eva Paštová

IQ landie IQ landie IQ landie

BESEDA S ILUSTRÁTORKOU DĚTSKÝCH KNÍŽEK

Dne 18. října jsme si užili besedu s ilustrátorkou a animátorkou Galinou Miklínovou v KC Průhon.
Dozvěděli jsme se, jak vznikají ilustrace a náměty, a také co ji na této práci nejvíce baví a s kým spolupracuje. Beseda byla prolnuta ukázkami knih, předčítáním z knih, promítáním ilustrací i krátkých ukázek z animační tvorby, např. O Kanafáskovi, Lichožrouti.
Mgr. Jaroslava Hanzlíková a 4.D

Miklínová-KC Průhon Miklínová-KC Průhon Miklínová-KC Průhon

Praha očima dětí a pověsti staré Prahy

Ve dnech babího léta 5.10.2023 jsme se se třídou 4.A vypravili na vlastivědnou vycházku, poznávat nejstarší místa našeho hlavního města - Prahy. Věřili byste tomu, že někteří z nás zde byli poprvé? Prošli jsme Kampu, kde žije vodník Kabourek, přešli Karlův most, údajně postavený z malty, kam se přidávala vejce, hledali jsme zde Brunclíkův meč a ledňáčky lazebnice Zuzany. Došli jsme na Staroměstské náměstí a s úžasem hleděli na orloj oslepeného mistra Hanuše. Celou cestu jsme se snažili zachytit na fotografiích, z kterých jsme si udělali ve škole výstavku a vybírali jsme nejhezčí záběry.
Na Karlově mostě, v místě, kde byl do Vltavy shozen a utopen Jan Nepomucký, jsme vyslovili přání, abychom si takovou podobnou akci zopakovali.

Casková Marie, tř. učitelka

Karlův most Kampa Kampa Staré město

Výlet tříd 3.C a 4.B

Začátkem školního roku jsme se vypravili na celodenní výlet do hor.
První zastávkou na naší cestě byla Detoa v Albrechticích v Jizerských horách. Detoa je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček nejen v České republice, ale i v Evropě. Exkurze nás provedla výrobou s více než stoletou tradicí, kde jsme si prohlédli historické stroje, dobové hračky i současnou výrobu. Na prohlídce jsme viděli, jak se kousky dřeva mění ve vláček, korále nebo třeba dřevěné stavebnice a stolní hry.

Druhou zastávkou byla sklárna Novosad v Harrachově, která je jednou z nejstarších skláren v Čechách. Během prohlídky jsme měli možnost sledovat z bezprostřední blízkosti práci sklářů i brusičů a viděli jsme postup zpracování skla tradičními hutními technologiemi. Součástí exkurze byla i unikátní, více než 120 let stará historická brusírna skla.

Vláčkem jsme se od brány sklárny nechali odvézt k Mumlavským vodopádům. Jízda vláčkem byla pro všechny velkým zážitkem a ušetřila nám dlouhou cestu do vrchu. Mumlavský vodopád se nachází asi 1,5 kilometru od centra Harrachova. Vodopád má výšku necelých 10 metrů, Mumlava zde vytváří velice zajímavé žulové prohlubně, které získaly název Obří hrnce. V okolí vodopádu jsme si udělali poslední zastávku na svačinu a na pořízení fotografií. Odpoledne pokročilo a už jsme museli pomýšlet na návrat do Prahy.
Kromě fotografií jsme si odvezli i krásné zážitky a výlet všem doporučujeme.

Mgr. Lucie Odehnalová

3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B

Jak žijí včely

Dne 20.9. se děti z 2.A vypravily do Hulic a zúčastnily se výukového programu o včelách. Hravým způsobem se seznámily se životem včelstva. Objevily kouzlo včelí říše ve Včelím světě.
Mgr J.Bajerová

včely včely

Vítání podzimu

Všechny první třídy se rozhodly, že je nejvyšší čas přivítat podzim. Léto si užíváme u vody, ale podzim nás láká barvami. Vyrobili jsme si krásné draky a vzali je na procházku po okolí. Pro draky jsme potřebovali také podzimní vítr, aby nám létali. A měli jsme štěstí – pěkně nám fučelo. A i kdyby nefučelo, nám to nevadí, stačí popoběhnout a dráčci se hezky rozvlní.
Během vítání podzimu jsme si stihli i prohlédnout okolí školy. Trénovali jsme správné přecházení přes přechod pro chodce, poznávali různé druhy stromů a na školním hřišti jsme hledali (bonbónový) poklad.
A co se prvňáčkům nejvíc líbilo? Ivanka: „Barevné listy!“ Lukáš, Marko, Honzík: „Jak jsme našli na hřišti poklad!“
A na otázku, jestli by šly uvítat i jaro, volají všechny děti jedním sborem: „ANO!“

Mgr. Jana Kalinová

Vítání podzimu Vítání podzimu

Zájezd Rakousko a Německo

Již v polovině září jsme podnikli historicko – jazykovou exkurzi do Rakouska a Německa.
Vyrazili jsme v časných ranních hodinách a naším hlavním cílem byla návštěva koncentračního tábora Mauthausen, kde jsme napjatě poslouchali audioprůvodce s popisem místa i vzpomínkami pamětníků. Každý měl dost prostoru pro své rozjímání o strašných podmínkách, o týrání vězňů (, kteří však nic neprovedli) a o ceně života (což byla např. vězeňská čapka, jejíž ztráta se trestala smrtí). Nalezli jsme i několik pamětních desek připomínající i české oběti.
Atmosféru „kamenného“ tábora jsme odpoledne vyměnili za Salzburg, kde jsme viděli slavnou Getreidegasse a Mozartův rodný dům. Při rozchodu jsme ochutnávali slavné místní cukrovinky a následovalo ubytování v hostelu.
Ráno jsme měli krátký přejezd do Německa do Berchtesgadenu, na Hitlerovo Orlí hnízdo, které on sám však z důvodu závrati či strachu z atentátu v přístupovém výtahu příliš nevyhledával. Žasli jsme nad výhledy, nad organizací návštěvníků i nad rychlostí, s níž řidiči místních autobusů vyjížděli prudké zatáčky pod vrchol Kehlstein.
Z výšky 1834 m jsme se vzápětí vrhli doslova pod zem při zkoumání solných dolů Berchtesgaden. Solné doly byly opravdovým zážitkem – projeli jsme se důlním vláčkem, i skluzavkou, dokonce loďkou po podzemním jezeře!
Ačkoli předpověď trochu strašila deštěm, počasí se nám opravdu vydařilo, což jsme ocenili při projížďce po jezeře Konigsee.
Výlet se opravdu vydařil a odvezli jsme si mnoho zážitků.

  Salzburg Salzburg   pod Orlím hnízdem Mauthausen Solné doly Solné doly
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy