logotyp
Login

2023/2024

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA VE ŠKOLE

Mikuláš přišel k nám,

ale nebyl sám,

vzal s sebou své pomocníky,

a tím myslím andělíky.

Nesměl chybět ani čert,

bez něho by nebyl žádný žert.

Přinesli nám spoustu dobrot,

museli jsme je cpát i do bot.

Dne 5.12. se na naší škole oslavil den svatého Mikuláše. Naše třída 9.C a třída 9.A se rozhodla, že se zúčastní. V každé skupině byl jeden Mikuláš, andělé, čerti a jeden reportér, který to celé fotil. Všechny skupiny si pár dní před Mikulášem rozdělily třídy tak, aby každá skupina měla podobný počet tříd, které navštíví. V den, kdy se měl oslavit Mikuláš, se všechny skupiny sešly, aby se převlíkly do kostýmů v našich školních družinách. Tyto skupiny chodily do tříd 1. – 5. vyučovací hodinu.

Jako první se samozřejmě vydaly do 1.tříd, kde měl Mikuláš řeč o zlobivých dětech a o tom, že děti, které zlobily musí přednést nějakou básničku nebo zazpívat pěknou písničku. Poté andělé rozdali dětem bonbóny a čerti lehce pokárali děti, aby už nezlobily. Poté se skupina rozloučila a vydala se do dalších tříd. V průběhu 2. vyučovací hodiny se pár čertů, andělů a Mikuláš vydali navštívit i děti z nedaleké mateřské školky. Po asi jedné hodině se vrátili a připojili se zase k nám. Celé dopoledne jsme si všichni moc užili.

Žáci 9.C


Pocta Karlu Krylovi

Ve čtvrtek 28.11.2023 se všichni žáci devátých tříd ZŠ Františka Peřiny a ZŠ Laudova sešli, aby si společně poslechli koncert hudebníka Davida Uličníka věnovaný památce básníka a písničkáře Karla Kryla. Koncert byl zaměřen na život básníka ve společnosti, ale také na jeho takzvané protestsongy, které můžeme řadit mezi jeho nejúspěšnější skladby. Celý program koncertu byl velice poučný, a proto si deváťáci nejen zazpívali, ale také odnesli spoustu cenných rad, zajímavostí ze života Karla Kryla a zkušeností, které budou moci uplatnit na svých nových školách.

David Škapa, 9.C


Mýdlárna Chrustenice, Sklárna Nižbor.

Dne 17.října navštívila třída 2.C a 2.D sklárnu Rückl. Žáci měli možnost vidět celý proces práce se sklem.
Dále jsme zamířili do mýdlárny, kde žáci vyráběli šumivé koule do koupele, mýdlo. Své smysly probudili i určováním vonný esencí, které se do mýdel přidávají.

Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor Chrustenice a Nižbor

Učíme se o 17. listopadu - 5.C

5.C 5.C 5.C

Výlet na Letiště Václava Havla 2.C a 2.D


letiště V. Havla letiště V. Havla letiště V. Havla letiště V. Havla letiště V. Havla

Výlet na Petřín (5.A a 5.B)

Výlet na Petřín (5.A a 5.B)

Výlet na Petřín proběhl dne 15.11 2023. Sraz byl u školy a poté jsme pokračovali na autobusovou zastávku. Autobusem jsme jeli na Bílou horu. Na Bílé hoře jsme přestoupili na tramvaj, která jela až do centra Prahy. Poté jsme šli pěšky až na Petřín a první zastávka bylo Planetárium. První nám pustili dokument o vesmíru a poté jsme se rozdělili na třídy. První třída šla do kopule, kde pozorovala lidi, kteří byli na Petřínské rozhledně, a druhá třída šla si vyzkoušet různé vesmírné hry. Mezi hry patřilo například tlačítko, které když zmáčknete deska pod tlačítkem hřeje. Poté se třídy vyměnily. Když už všichni byli v kopuli a vyzkoušeli si zajímavosti/hry, šli jsme do obchůdku, který byl Planetária. Já si nic nekoupila, ale prodávali tam toho mnoho. Po nakupování jsme šli na terasu, kde jsme se mohli nasvačit. Poté jsme vyrazili do zrcadlového bludiště a po tom všem jsme odcházeli do školy. Nejdříve jsme šli na tramvajovou zastávku, kde jsme čekali na tramvaj číslo devět a jeli jsme až do Řep. Do školy jsme se vrátili 15 minut před koncem páté vyučovací hodiny. 

 

Lejla Němečková 5.A 

 


5.D na Bílé hoře

5.D na Bílé hoře


Dne 8.11. si 5.D vyrazila na Bílou horu připomenout slavnou bitvu našich dějin. Vycházce předcházela důkladná příprava v podobě referátů o každém (!) z následně popravených 27 "rebelů".
Pavelková Eliška


Den válečných veteránů v základní škole genpor. Františka Peřiny

Každý rok si u nás na škole připomínáme Den válečných veteránů rozhlasovou relací o jeho původu.
K pomníku generála Peřiny děti prvního stupně zapíchaly vyrobené vlčí máky.
Žáci devátých ročníků si připravili prezentaci, v níž seznámili žáky prvních ročníků s válečným hrdinou genpor. Františkem Peřinou, a mnoho zábavných aktivit pro nejmenší, aby si informace lépe zapamatovali. Prvňáčkům se program velmi líbil a i pro deváťáky to byla skvělá zkušenost.
(9. A byla v 1. A, 9. B v 1. B, 9. C v 1. C, 9. D v 1. D)

Veteráni Veteráni Veteráni Veteráni Veteráni Veteráni Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole Den veteránů na škole

Jaroslav Ježek - koncert pro 2.stupeň

Dne 3.11. proběhl pro žáky 2.stupně hudební program k poctě Jaroslava Ježka s odkazem spolupráci s Osvobozeným divadlem a autorskou dvojici Jiří Voskovec a Jan Werich. Živě nám zahrálo hudební trio: Jiří Válek (baskytara), Zdeněk Dočekal(klavír), Marek Sáblík (bicí).

koncert koncert

Kdo se bojí víc? - projekt 8.D pro 1.C

Halloween je americký svátek, který se postupem času rozšířil po celé zemi. Letos se poprvé měli strašidelně obléknout všichni žáci školy (normálně si hrají jen děti prvního stupně).

A my jsme neváhali a připravili jsme si jako třída 8.D speciální halloween pro 1.C, protože tam učí naše bývalá třídní paní učitelka. Plánovali jsme to asi týden, aby se nám vše povedlo.

Nejdřív jsme asi týden dělali strašidelnou výzdobu v naší třídě. A potom v úterý 24.10. druhou vyučovací hodinu jsme se zašli k nim do třídy se představit. Každý z nás osmáků vzal za ruku jednoho prvňáčka a odvedli jsme je k nám do třídy.

Děti jsme rozdělili do čtyř skupin a každou skupinu mělo na starosti pár velkých žáků. Na jednom stanovišti se učily létat na koštěti, na druhém stanovišti počítaly dýně, na třetím stanovišti spojovaly stejné obličeje dýní a pomáhaly čarodějce najít cestu ke koštěti a spočítat pavoučky. Na čtvrtém stanovišti hledaly rozdíly a spojovaly kouzelnické potřeby s jejich stíny. Po splnění úkolu dostaly děti za odměnu bonbón. U létaní jsme měli vyškoleného instruktora létání na koštěti a děti se naučily létat tak dobře, že potom už samy závodily. Na konci hodiny je čekalo sladké překvapení. Muffiny. K muffinům, které upekla naše spolužačka Maria, také dostaly vyřezanou dýničku nebo vyřezaného ducha od Jindřišky.

Děti si Halloween určitě užily a my také. Celá hodina se velmi povedla a doufáme, že si to příští rok nebo na jiný svátek opět zopakujeme.

Jindřichová B., Peterková N., Černá V., 8.D

Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C Halloween 8.D pro 1.C

Halloween v 1.B


Český Štenberk 4.D a 5.B

V pátek 13.října se třídy 4.D a 5.B vydaly na výlet - na hrad Český Šternberk. Zde se nás ujala paní průvodkyně, která nás provedla celým hradem. Viděli jsme různé památky a slyšeli jsme, co dělal pan Zdeněk Šternberk ve svém mládí. Zaujala mě informace, že hodně rád četl. Takže když musel jít spát, tak měl v šuplíku schovanou náhradní studenou žárovku, protože když maminka odešla z pokoje, rozsvítil si a četl si. Když pak slyšel maminku, že jde do pokoje, vyměnil rychle teplou žárovku za studenou a maminka ho prý vždy pochválila, že je poslušný. Na konci prohlídky jsme dostali malý test, který měli všichni správně. Potom jsme jeli zpět do školy na oběd a domů.
Samuel Odlas

Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk Český Štenberk

Výlet 6.D a 6.A do IQlandie

IQlandie

Dne 31.10. jsme se s naší třídou 6.D jeli podívat do zábavního parku IQlandie.

Doprovázela nás naše třídní učitelka Leona Sochová a třída 6.A. Byli jsme mile překvapeni, že celá IQlandie je plná expozic a zajímavých exponátů, které jsme si mohli vyzkoušet na vlastní oči i ruce. Nejlepšími exponáty a expozicemi pro mě byly např. "pračka", do které si člověk sám vleze a běhá jako křeček v kruhu a navíc to měří jeho rychlost.

Velmi se mi zalíbila "světluška", což je černá místnost, do které vstoupíte a bloudíte mezi bytovým vybavením - je to pro vysvětlení pocitu lidí, kteří nemají zrak.

Tento výlet doporučuji nejen všem dětem, ale také dospělým lidem. Je to ponaučení velmi zábavnou formou.

Tento výlet vnímám jako jeden z nejlepších zážitkových výletů v této škole.

Stela Syrová, 6.D

 

IQ landie IQ landie IQ landie

BESEDA S ILUSTRÁTORKOU DĚTSKÝCH KNÍŽEK

Dne 18. října jsme si užili besedu s ilustrátorkou a animátorkou Galinou Miklínovou v KC Průhon.
Dozvěděli jsme se, jak vznikají ilustrace a náměty, a také co ji na této práci nejvíce baví a s kým spolupracuje. Beseda byla prolnuta ukázkami knih, předčítáním z knih, promítáním ilustrací i krátkých ukázek z animační tvorby, např. O Kanafáskovi, Lichožrouti.
Mgr. Jaroslava Hanzlíková a 4.D

Miklínová-KC Průhon Miklínová-KC Průhon Miklínová-KC Průhon

Praha očima dětí a pověsti staré Prahy

Ve dnech babího léta 5.10.2023 jsme se se třídou 4.A vypravili na vlastivědnou vycházku, poznávat nejstarší místa našeho hlavního města - Prahy. Věřili byste tomu, že někteří z nás zde byli poprvé? Prošli jsme Kampu, kde žije vodník Kabourek, přešli Karlův most, údajně postavený z malty, kam se přidávala vejce, hledali jsme zde Brunclíkův meč a ledňáčky lazebnice Zuzany. Došli jsme na Staroměstské náměstí a s úžasem hleděli na orloj oslepeného mistra Hanuše. Celou cestu jsme se snažili zachytit na fotografiích, z kterých jsme si udělali ve škole výstavku a vybírali jsme nejhezčí záběry.
Na Karlově mostě, v místě, kde byl do Vltavy shozen a utopen Jan Nepomucký, jsme vyslovili přání, abychom si takovou podobnou akci zopakovali.

Casková Marie, tř. učitelka

Karlův most Kampa Kampa Staré město

Výlet tříd 3.C a 4.B

Začátkem školního roku jsme se vypravili na celodenní výlet do hor.
První zastávkou na naší cestě byla Detoa v Albrechticích v Jizerských horách. Detoa je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček nejen v České republice, ale i v Evropě. Exkurze nás provedla výrobou s více než stoletou tradicí, kde jsme si prohlédli historické stroje, dobové hračky i současnou výrobu. Na prohlídce jsme viděli, jak se kousky dřeva mění ve vláček, korále nebo třeba dřevěné stavebnice a stolní hry.

Druhou zastávkou byla sklárna Novosad v Harrachově, která je jednou z nejstarších skláren v Čechách. Během prohlídky jsme měli možnost sledovat z bezprostřední blízkosti práci sklářů i brusičů a viděli jsme postup zpracování skla tradičními hutními technologiemi. Součástí exkurze byla i unikátní, více než 120 let stará historická brusírna skla.

Vláčkem jsme se od brány sklárny nechali odvézt k Mumlavským vodopádům. Jízda vláčkem byla pro všechny velkým zážitkem a ušetřila nám dlouhou cestu do vrchu. Mumlavský vodopád se nachází asi 1,5 kilometru od centra Harrachova. Vodopád má výšku necelých 10 metrů, Mumlava zde vytváří velice zajímavé žulové prohlubně, které získaly název Obří hrnce. V okolí vodopádu jsme si udělali poslední zastávku na svačinu a na pořízení fotografií. Odpoledne pokročilo a už jsme museli pomýšlet na návrat do Prahy.
Kromě fotografií jsme si odvezli i krásné zážitky a výlet všem doporučujeme.

Mgr. Lucie Odehnalová

3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B 3.C a 4.B

Jak žijí včely

Dne 20.9. se děti z 2.A vypravily do Hulic a zúčastnily se výukového programu o včelách. Hravým způsobem se seznámily se životem včelstva. Objevily kouzlo včelí říše ve Včelím světě.
Mgr J.Bajerová

včely včely

Vítání podzimu

Všechny první třídy se rozhodly, že je nejvyšší čas přivítat podzim. Léto si užíváme u vody, ale podzim nás láká barvami. Vyrobili jsme si krásné draky a vzali je na procházku po okolí. Pro draky jsme potřebovali také podzimní vítr, aby nám létali. A měli jsme štěstí – pěkně nám fučelo. A i kdyby nefučelo, nám to nevadí, stačí popoběhnout a dráčci se hezky rozvlní.
Během vítání podzimu jsme si stihli i prohlédnout okolí školy. Trénovali jsme správné přecházení přes přechod pro chodce, poznávali různé druhy stromů a na školním hřišti jsme hledali (bonbónový) poklad.
A co se prvňáčkům nejvíc líbilo? Ivanka: „Barevné listy!“ Lukáš, Marko, Honzík: „Jak jsme našli na hřišti poklad!“
A na otázku, jestli by šly uvítat i jaro, volají všechny děti jedním sborem: „ANO!“

Mgr. Jana Kalinová

Vítání podzimu Vítání podzimu

Zájezd Rakousko a Německo

Již v polovině září jsme podnikli historicko – jazykovou exkurzi do Rakouska a Německa.
Vyrazili jsme v časných ranních hodinách a naším hlavním cílem byla návštěva koncentračního tábora Mauthausen, kde jsme napjatě poslouchali audioprůvodce s popisem místa i vzpomínkami pamětníků. Každý měl dost prostoru pro své rozjímání o strašných podmínkách, o týrání vězňů (, kteří však nic neprovedli) a o ceně života (což byla např. vězeňská čapka, jejíž ztráta se trestala smrtí). Nalezli jsme i několik pamětních desek připomínající i české oběti.
Atmosféru „kamenného“ tábora jsme odpoledne vyměnili za Salzburg, kde jsme viděli slavnou Getreidegasse a Mozartův rodný dům. Při rozchodu jsme ochutnávali slavné místní cukrovinky a následovalo ubytování v hostelu.
Ráno jsme měli krátký přejezd do Německa do Berchtesgadenu, na Hitlerovo Orlí hnízdo, které on sám však z důvodu závrati či strachu z atentátu v přístupovém výtahu příliš nevyhledával. Žasli jsme nad výhledy, nad organizací návštěvníků i nad rychlostí, s níž řidiči místních autobusů vyjížděli prudké zatáčky pod vrchol Kehlstein.
Z výšky 1834 m jsme se vzápětí vrhli doslova pod zem při zkoumání solných dolů Berchtesgaden. Solné doly byly opravdovým zážitkem – projeli jsme se důlním vláčkem, i skluzavkou, dokonce loďkou po podzemním jezeře!
Ačkoli předpověď trochu strašila deštěm, počasí se nám opravdu vydařilo, což jsme ocenili při projížďce po jezeře Konigsee.
Výlet se opravdu vydařil a odvezli jsme si mnoho zážitků.

  Salzburg Salzburg   pod Orlím hnízdem Mauthausen Solné doly Solné doly
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy