Poznávací zájezd do Švýcarska a Lichtenštejnska - červen 2015

Po velkém úspěchu loňské 2denní výpravy do Bavorského národního parku a Berchtesgadenu jsme letos zamířili do ještě vzdálenějších končin. Švýcarsko jsme vybrali nejen pro jeho překrásnou přírodu, při výběru nám pomohlo i letošní šestisté výročí upálení Jana Husa v Kostnici. Prvním cílem po nočním přejezdu z Prahy byly Rýnské vodopády a pak jsme již směřovali k Bodamskému jezeru do Kostnice. Navštívili jsme tzv. Husův dům, stanuli jsme i na památném místě, kde byl rozsudek koncilu vykonán a užili si velmi příjemné klima, v Kostnici se totiž člověk cítí jako u moře. První den naší cesty jsme si ještě prohlédli Luzern a pak jsme přejeli do Interlakenu, ubytovali jsme se a nabrali síly na druhý den našeho putování. Ten začal v kouzelné soutěsce řeky Aary a pokračoval u vodopádů Reichenbach, ke kterým jsme se dostali stařičkou lanovkou. Odpoledne jsme po exkurzi v sýrárně Appenzeller nakoupili místní dobroty a odjeli do Lichtenštejnska. Hlavní město Vaduz bylo naší poslední zastávkou, velmi kuriózní hlavní město má jen kolem 5 tisíc obyvatel a knížecí hrad není zpřístupněn turistům, protože je trvale obýván knížecí rodinou. Krásná příroda, přívětiví lidé, malebná města, to jsou důvody, proč se do Švýcarska vypravit znovu. Jen ta němčina tam zní poněkud zvláštně, angličtina nás tentokrát zachránila. A kam příští rok? Už nad tím přemýšlíme!
PhDr. Martina Novotná

Studijní pobyt žáků ve Velké Británii v květnu 2015

V termínu 22. – 29. 5. 2015 vycestovalo 45 žáků 2. stupně naší školy na studijní pobyt do historického města York ve Velké Británii.

Pobyt zajišťovala cestovní kancelář Kristof.  Studijní pobyt financovali rodiče dětí, od ÚMČ Prahy 17 obdrželi grant ve výši 1500 Kč. Děti byly ubytovány ve velmi dobrých hostitelských rodinách, které mimo ubytování poskytovaly žákům stravu standardním stanoveným způsobem. Děti absolvovaly celkem 9 lekcí anglického jazyka ve 3 výukových dnech, výuku vedli rodilí mluvčí ve třech skupinách, profesionální úroveň školy byla  vysoká. V závěru děti obdržely certifikáty o absolvování kurzu. Do odpoledních hodin byly zařazeny poznávací aktivity. Děti navštívily atraktivní místa –Bolton Abbey, Goathland, Whitby, Fountains Abbey aj., poslední den jsme strávili v Londýně.

Na poznávacích výletech se děti seznamovaly s reáliemi dané oblasti. Během celého pobytu si děti vedly studijní deníky, do kterých si zakládaly a zaznamenávaly informace o navštívených místech.

Studijnímu pobytu předcházely 2 přípravné lekce ve škole tak, aby byly děti na pobyt co nejlépe připraveny.

Cílem studijního programu je podpora jazykového vzdělávání dětí, zvýšení motivace ke studiu cizího jazyka, výchova dětí k toleranci a samostatnosti v cizí zemi a v multikulturním prostředí. Studijní pobyt hodnotím jako velmi zdařilý, cíle studijního programu byly splněny.

Mgr. Olga Panošová

Studijní pobyt v Anglii v květnu 2015