logotyp
Login

2022/2023

Informace - zájezd - FRANCIE

Severní Německo a Berlín

Termín: 25. 4. - 27. 4. 2023
Sraz účastníků: 15 minut před odjezdem
Odjezd: 24. 4. 2023 ve 24:00 z konečné tramvaje - zastávka Řepy
Na vstupné vybíráme 30 Euro, zbylá částka bude dětem vrácena.

Program:
1. den: Celodenní prohlídka přístavního města Hamburg, čtvrť St. Pauli, návštěva Miniatur Wunderland a plánovaná je projížďka lodí. V podvečer si odpočineme na promenádě Alster. Věčer se ubytujeme v hotelu.

2. den: Dopoledne návštěva zámku Schweriner Schloss. Odpoledne procházka městem Lübeck. Poté odpočinek v přímořském letovisku Travemunde. V podvečer návrat na ubytování.

3. den: Brzy ráno přejezd do Berlína. Celodenní prohlídka Berlína. Večer odjez zpět do Prahy.

Organizační pokyny:

  1. Odjezd: 24. 4.  ve 24:00 hodiny z konečné zastávky tramvaje Sídliště Řepy, sraz účastníků zájezdu:  15 minut před odjezdem
  2. Cesta:

a)     Na cestu doporučujeme do autobusu malé příruční zavazadlo (batoh), kde budou uloženy cestovní doklady (pas nebo OP, povolení k trvalému pobytu - cizí státní příslušníci), kapesné, kartička zdravotního pojištění (originál), jídlo a pití na cestu a první den zájezdu a případně i léky. Do plátěné tašky je vhodné přidat malou

deku, polštářek, kartáček na zuby, pastu a malý ručník. Nezapomeňte na čepici, šátek nebo čelenku a zateplenou bundu, jedeme na sever a u moře může být na konci dubna ještě velmi chladno. Sledujte předpověď počasí J.

b)     Do kufru/tašky , budou uloženy v zavazadlovém prostoru a dostaneme se k nim až první den výletu večer při ubytování, zabalte náhradní obuv, kalhoty, trička, další svetr či mikinu, spodní prádlo, ponožky, pyžamo a pláštěnku, případně i přezůvky do hotelu.

  • Ubytování je zajištěno včetně snídaně (2x). Obědy a večeře si každý účastník zajišťuje individuálně, nejlépe veze s sebou, výběr řešte s ohledem na trvanlivost potravin. V případě potřeby si děti budou moci potraviny dokoupit, doporučujeme kapesné ve výši 50-70 Eur.
  • Po dobu zájezdu platí zákaz držení nožů či jiných nebezpečných předmětů a konzumace energetických a kofeinových nápojů, platí školní řád.
  • Návrat do ČR: v pozdních večerních hodinách 27.4., přesnou dobu návratu Vám děti sdělí v průběhu zpáteční cesty s dostatečným předstihem.   

Další informace k výletu poskytneme  na schůzce 19.4. v 18:30 ve společenské místnosti.

M. Novotná, L. Sochová, H. Tenglerová 


Cesty za demokracií

Jak říká cestovatel Miroslav Zikmund: „Nelituji žádného dne, kdy jsme byli na cestách“ A naši žáci si cestování užili opravdu důkladně. V době, kdy Česká Republika podruhé ve své historii předsedá celé Evropské unii, měli žáci naší školy možnost cestovat po Evropě v rámci realizace grantu s názvem Demokraté.

Celkem se v září uskutečnilo 6 výjezdů, během kterých žáci navštěvovali demokratické instituce celé Evropy.

 

Někteří navštívili Belgii a Nizozemí. Zejména Brusel, jež můžeme nazvat jakýmsi hlavním Evropské unie a sídlí zde řada unijních institucí včetně Evropské komise a Rady EU.  Nenechali si ujít budovy Parlamentaria, kde vzniklo přímo multimediální centrum s cílem přiblížit návštěvníkům zábavnou formou poznatky o tom, jak vznikala dohoda o evropské spolupráci, jak funguje Evropský parlament a jak vypadá práce unijních politiků. To vše prostřednictvím videí, interaktivních her apod. A protože je Česká Republika už dlouho plnohodnotným členem EU, výklad byl k dispozici i v češtině.

Další skupina žáků se vypravila do dvou sousedních zemí – Polska a Německa. Konkrétně do metropolí Varšavy a Berlína. Prohlédli si tak nejen budovu polského parlamentu, ale také pověstný berlínský Reichstag, tedy budovu Říšského sněmu, dnes německého spolkového parlamentu. Z její kopule je nádherný výhled na celé hlavní město.

V Berlíně byli koncem září i vybraní žáci osmých tříd. Ti ale navíc zavítali také do Francie, kde je čekal zejména malebný Štrasburk, který je kromě perly Alsaska také jedním ze sídelních měst Evropského parlamentu. Cestovatelé z naší školy tak navštívili budovy Rady Evropy, Soudní dvůr EU a samozřejmě i samotný parlament, kde měli unikátní možnost prohlédnout si výstavu věnovanou historii Unie.

Zatímco několik výprav našeho žactva mířilo západním směrem, další se spolu s pedagogy vydali na jih. Při návštěvě našich rakouských sousedů zhlédli Vídeň včetně opravované i náhradní budovy tamního parlamentu. Posléze se v italském Miláně dokonce setkali s českým konzulem Jiřím Kudělou, který výpravu ze ZŠ genpor. Františka Peřiny poučil o práci zástupce České republiky v zahraničí. Předvedl jim také Český dům, což je centrum, které v Miláně slouží nejen k setkávání politických a obchodních představitelů, ale především k šíření povědomí o české kultuře.

Šesťáci se pak vypravili do dvou ze čtyř zemí tzv. visegrádu – na Slovensko a do Maďarska. V Bratislavě i Budapešti si prohlédli budovy parlamentů. Zatímco ten slovenský je moderní budovou, maďarský je překrásně zdobená novogotická stavba tyčící se na břehu Dunaje.

Všechny tyto výpravy za poznáním krás Evropy a výhod demokracie se mohly uskutečnit díky projektu Demokraté, který realizuje naše ZŠ genpor. Františka Peřiny a je spolufinancován Evropskou unií, konkrétně ze strukturálních fondů v rámci Operačního programu Praha.

Projekt Demokraté proběhl ve třech fázích. V té první se učitelé proškolili a vypracovali metodiku, kterou následně ve druhém kroku zavedli do samotné výuky. Třetí fází byly pak cestovatelské výpravy, které děti seznámily s demokratickými institucemi v Evropě.

 

Mgr. Lucie Fulínová a pedagogický sbor ZŠ genpor.Fr.Peřiny

Belgie  Belgie Francie Francie Francie Francie Francie Francie Maďarsko Slovensko   Německo
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy