logotyp
Login

2024/2025

Blaník

Když jsme přijeli autobusem pod Blaníku, viděli jsme, že je docela vysoký.
I když pršelo, pěšky jsme na něj stoupali k rozhledně. Cesta byla i celkem mokrá a hodně kamenitá. Viděli jsme cestou i několik hub. Nahoře jsme chvilku odpočívali.
Mezitím nám paní učitelka vyprávěla o blanických rytířích. Vojsku rytířů velí sám sv. Václav. Zatím čekají v Blaníku, ve Veřejové skále, a vyjedou, až bude české zemi nejhůř. Podle pověsti se to stane, až přeteče na Blaníku studánka a zazelená se dub. Také je z Blaníku kámen, který odvezli do Prahy, když se stavělo Národní divadlo.
Potom jsme se šli podívat na rozhlednu, kam vedlo 81 schodů. Rozhledna je dřevěná a my jsme trochu dupali, až se klepala. Výhled byl docela dobrý i přesto, že pršelo.
Potom jsme už šli k autobusu a jeli zpátky do Prahy. Byl to krásný výlet.

O výletě 3.A, 3.B a 6.D sepsali žáci 3.A a J. Marchevka ze 6.D

Blaník Blaník

Návštěva Památníku Lidice

Návštěva Památníku Lidice

Lidice jsou obec ležící v okrese Kladno, která byla zničená 10. června 1942 nacisty za 2.světové války. Když vejdete do tohoto místa, obklopí vás taková podivná atmosféra ničeho….

Kvůli jednomu, vypálili celé Lidice, postříleli je a odvezli do koncentračních táborů a děti na smrt nebo na převýchovu. Neumím si to představit. (Pepa)

V Lidicích mě nejvíc zaujalo, když v muzeu pouštěli videa s dopisy, které psaly děti rodičům, než byly zabity. ……. V dopisech děti prosily o oblečení a jídlo …třeba i tvrdé kůrky pro králíky…. A příbuzní je dostali až po jejich smrti. (Matyáš , Sára, Jindra)

….socha těch dětí, které nepřežily. (Dominik)

…..ty cedule na zemi, kde se psalo, tady stál první dům…tady kostel…. (Bára)

…..ten pohled na fotografie nevinných lidí, kteří byli bezdůvodně zabiti. (Marek)

……ta hrušeň, která zde stála, jako jediný nepokácený strom Němci. (David)

Bylo to celé velmi smutné, když si člověk uvědomí, kdyby tam byl on sám. Je mi jich velmi líto. (Bára)

Je to rozhodně místo, kde vám přeběhne mráz po zádech a myslím, že je to místo, které by člověk měl, alespoň jednou v životě navštívit. (Marek)

Žáci 9.D

 

Lidice Lidice Lidice

Břevnovský klášter

Na konci září navštívily postupně všechny sedmé třídy spolu se svými třídními učitelkami Břevnovský klášter. V pondělí 30.9. navštívila Břevnovský klášter poslední z tříd 7.A. Zde je její krátká vzpomínka:
„Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Velmi nás zaujal mnich Martin, který nás celým klášterem provázel. V klášteře žije již 26 let. Poutavou a místy velmi zábavnou formou nám přiblížil historii - jako třeba že Břevnovský klášter vznikl 14.1. 993 a byl založen knížetem Boleslavem II. a biskupem Vojtěchem. Vyprávěl nám o zajímavých místech i denním chodu kláštera. Prohlídku jsme zakončili výbornou teplou břevnovskou oplatkou. Celé dopoledne jsme si moc užili.

Žáci 7.A

Břevnovský klášter Břevnovský klášter Břevnovský klášter

Návštěva v České národní bance

Třídy 4.A, 4.B, 4.C, 5.C a 5.D navštívily krásné prostory bývalého trezoru v budově ČNB v centru Prahy.
V expozici Lidé a peníze jsme se dozvěděli o české a československé měnové historii a centrálním bankovnictví. Dozvěděli jsme se, jak peníze vznikly, jak se vyvíjely a jak s nimi ruku v ruce vznikal finanční systém. Seznámili jsme se s vývojem ochranných prvků bankovek a mohli si pravost bankovek sami ověřit. Zlatou cihlu o hmotnosti 12,6 kg jsme si alespoň potěžkali, když už jsme si ji nemohli odnést domů. Nadšeni jsme byli ze zlaté stotřicetikilové mince. Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. Už víme, že Česká národní banka je svojí podstatou jedinečná a nenahraditelná, a jsme moc rádi, že jsme do ní mohli prostřednictvím expozice alespoň nahlédnout.

Mgr. Lucie Odehnalová

ČNB ČNB ČNB ČNB ČNB ČNB

Vlakem na Konopiště

Naše třída 9.D se vypravila vlakem na výlet na státní zámek Konopiště, který je známý jako sídlo Ferdinanda d´Este, rakouskouherského následníka trůnu, jehož vražda byla impulsem k vypuknutí 1.světové války. Dozvěděli jsme se o něm, že….:

Byl vášnivý lovec, sběratel knih a relikvií se sv. Jiřím. (Michal P.)
Mnoho Habsburků mělo psychické potíže a trpělo depresemi. (Adam)
Moc neuměl česky. (Verča)
Příjmení používal d´Este, kvůli dědictví od svého strýce. (Jakub)
Měl tři děti a žádné by se po něm nemohlo dostat na trůn, protože jeho Žofie nepatřila do vysoké šlechty. (Kája)
Zámek měl elektřinu, ústřední topení, telefony, tekoucí vodu, splachovací záchody a výtah. (Michal J.)
Do věže není možný přístup, protože je předělaná na vodojem, aby fungovaly koupelny. (Matěj L.)
Měl rád lodě, tak nechal udělat jeden pokoj jako kajutu. (Niki)
Za 2.světové války, byla spousta věcí odvezena, ale on si všechno nechal vyfotit, a tak se jim pořád vracejí nějaké ukradené věci. (David a Ondra)
Na zámku je 3.největší sbírka zbraní v Evropě. (Matyáš)
Zbroj na koně stála ve své době jako malé panství i se zámkem! (Pepa)
Na zámku se nenachází žádné brnění – protože brnění je kroužková zbroj (od slova „brň“). (Natálie)
Postřílel přes 5000 trofejních jelenů; trofejí jsou na zámku tisíce a vystaveno je jenom 1,5% z nich (Bára)

Mgr. Lucie Fulínová

Konopiště Konopiště Konopiště

Jak se stát policistou

Na výlet do Policejní školy MV v Praze jsme se jeli dozvědět, jak se děti 3.D mohou stát budoucím policistou a jaké k tomu potřebují vzdělání. Výlet jsme podnikli v souvislosti s preventivním programem bezpečnosti naší školy. Po příchodu s námi policejní pracovnice provedla obhlídku areálu a následně jsme se šli podívat na výstavu legendárních kriminalistů České republiky a jejich významných vyřešených případů. Ve zkušebních místnostech si děti vyzkoušely vyhledat pachové stopy nebo za zrcadlem označit pachatele zločinu. Na závěr si udělaly otisky svých prstů.

Ing. Eva Paštová
třídní učitelka 3.D

akce 3.D akce 3.D akce 3.D akce 3.D akce 3.D akce 3.D akce 3.D akce 3.D

Vítání podzimu

PODZIM

Tak jsme zase po roce vítali podzim. Děti ze druhých tříd si vyrobily draky a zkoušely je rozpohybovat "rozlétat" na školním hřišti. 
Stihli jsme i soutěž: Která skupina našla a na louce víc kartiček se zvířátky,  získala malou odměnu..
Soutěž nám zpestřili i živí zajíci, kteří na hřišti žijí. Několik dětí přiznalo, že živého zajíce vidí poprvé a navíc na sídlišti.

Vítání podzimu jsme si moc užili.  Za půl roku asi podobně půjdeme vítat jaro....  

Mgr. J. Kalinová
(za druhé třídy)


Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy