logotyp
Login

2023/2024

Divadlo Bravo – 4. F a 5. E

V pondělí 19. 2. jsme navštívili Divadlo Bravo, představení Kabinet žonglérských kuriozit. Hra byla o žonglování, dva herci žonglovali s míčky, kužely, raketami, mačetami a během představení udělali i světový rekord. Dozvěděli jsme se, že žonglování existovalo už před tisíci lety a světový rekord v žonglování s míčky zahrnuje 14 míčků. Představení se nám moc líbilo.

Michal Marek Kopecký, 5. E


Dějepisná olympiáda

Naše škola se každoročně účastní dějepisné olympiády. Školní kolo v letošním školním roce proběhlo 7.12.2023. Jako téma letošního ročníku byl zvolen „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí. Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“ a své znalosti si přišlo ověřit 22 žáků. Na prvních třech místech se nakonec umístilo 5 žáků. Alex Kaňovský (8.C), Petra Skokanová (9.A), Dominik Lengyel (9.A), Matěj Lödar (8.D) a Adam Kostrba (8.A). Do obvodního kola, které tradičně proběhlo na ZŠ a MŠ Věry Čáslavské, a to 17.1.2024, postoupili Alex Kaňovský, Petra Skokanová a Dominik Lengyel. Mimořádným úspěchem je třetí místo Dominika Lengyela, který dokázal uspět v konkurenci 52 milovníků dějepisu.

Mgr. Gabriela Skácelová


Soutěž Finanční gramotnost

I letos jsme se zapojili do soutěže Finanční gramotnost. V první kategorii určené pro 1. stupeň soutěžilo 10 žáků a ve druhé kategorii, která zahrnovala žáky druhého stupně, 8 dětí. Do okresního kola postoupili 3 žáci z každé skupiny. Tímto kolem pro nás letos soutěž skončila. Všem soutěžícím děkujeme za účast.

Mgr. Nikola Štěpánková


Prstem po mapě

cestovali žáci a žákyně na Socháňce a Laudovce 11. ledna při školním kole zeměpisné olympiády. Ve třech kategoriích se jich sešlo padesát pět.

Soupeřili o dvě první postupová místa v každé kategorii v práci bez atlasu a s atlasem. Na vypracování měli celkem 90 minut, někteří byli rychlejší.

Témata byla rozmanitá a vyžadovala celkový přehled učiva v ročnících od práce s turistickou mapou, přes vesmír, regiony světa, poznávání reálií, třídění faktů, světová náboženství...

O vítězích rozhodlo i jen malé přehlédnutí v zadání.

A kdo zvítězil?

V kategorii A: 1.Tomáš Abraham ze 6. F s 53 body, 2. Šimon Gába ze 6. E s 51 body, 3. Vojtěch Černý ze 6. F s 51 body

V kategorii B: Natalie J. Maloy ze 7. E se 63,5 body, 2.-3. Daniel Gladson a Adam Falta ze 7. D s 62,5 body

V kategorii C: Dominik Lengyel z 9. A se 70,5 body, 2. Linda Hynčíková z 9.B se 67 body, 3. Aneta Svátková z 9. B se 66,5 body.

Vítězům blahopřejeme a prvním dvěma držíme palce v obvodním kole.Všem děkujeme za účast a těšíme se na shledanou v příštím roce.

Vyučující z obou pracovišť ZŠ genpor. Fr. Peřiny Praha Řepy,


Školní kolo biologické olympiády

25.1.proběhlo v naší škole jako každým rokem školní kolo biologické olympiády. Potěšilo nás, že se ho účastnilo 8 žáků osmých a devátých ročníků (kategorie C) a 14 žáků šestých a sedmých ročníků (kategorie D). Biologická olympiáda bývá totiž dost náročná a nestačí pouze znalosti z hodin přírodopisu na základní škole. Naše městské děti se navíc s přírodou moc nesetkávají, o to víc nás těší, že se do soutěže zapojily hlavně mladší ročníky. Deváťákům se blíží zkoušky na střední školy, přesto nebyli líní se zúčastnit. Všem účastníkům gratulujeme a chválíme za to, že věnovali svůj volný čas vzdělávání.
Soutěžící na prvních třech místech z každé kategorie postupují do obvodního kola. Z kategorie C to jsou: 1. Kazimírová Eliška 9.F
2. Smoljarová Veronika 8.E
3. Bohatová Lenka 9.F
Z kategorie D:
1. Maloy Natálie Josephina 7.E
2. Černý Vojtěch 6.F
3. Konířová Helena 7.A
Úspěšným řešitelům blahopřejeme a přejeme výdrž k účasti v obvodním kole.
Mgr. Lucie Krauseová, Mgr. Kateřina Chejnová, Ing. Helena Melichová (organizace školního kola)

Biolog. olympiáda Biolog. olympiáda

Sportovní soutěže v 1. pololetí školního roku 23/24

fotbal házená přehazovaná

Naši žáci se celoročně účastní sportovních soutěží, především Poháru Věry Čáslavské, který organizuje Dům dětí a mládeže Prahy 6.

V 1. části školního roku sportovci naší školy reprezentovali v minikopané, stolním tenisu, florbalu, přehazované a naposledy také v házené.

Na soutěžích i talentovaní závodníci a hráči objevují svoje rezervy, seznamují se s prostředím na soutěžích, učí se vypořádat se s výhrami i porážkami.

Podmínkou pro účast na soutěžích je chuť sportovat, aktivita během hodin tělesné výchovy ve spojení s dobrým prospěchem   a chováním ve škole.

O blížících v soutěžích se můžete informovat u svých učitelů tělesné výchovy. A komu se zatím na soutěž ve své sportovní aktivitě dostat letos nedařilo, ať neztrácí chuť, sportujeme ve škole dvakrát týdně a soutěže se každý rok opakují.

Kabinet TV Základní školy genpor. Františka Peřiny

 


Vánoční vystoupení 2023

DUCH VÁNOC videozáznam z vystoupení. 
https://youtu.be/LcWpu3SVzXY

Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích Muzikál Janka Ledeckého

Muzikál Janka Ledeckého
S Klubem mladého diváka jsme navštívili muzikál Janka Ledeckého Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích. Představení nás krásně uvedlo do Vánoc:
Na vánočním večírku potká Marek svou bývalou lásku Veroniku, se kterou chodil do školy. Veronika tu vystupuje za anděla. V průběhu večírku se Marek s Veronikou opětovně sblíží. Dokonce natolik, že ráno Veronika potká v jeho domácnosti jeho sedmiletého syna Tomáše. Chlapec jí řekne, že se u nich Vánoce slaví pouze jako Tomášovy narozeniny a vánočním tradicím se vyhýbají, protože Tomášova maminka tehdy při porodu zemřela.
Veronika s malým Tomášem píší Ježíškovi dopis, ale takový, že přání na něm se nedají koupit. Když zjistí Marek, jak jeho syna Veronika seznamuje s Vánocemi a tradicemi okolo, tak Veroniku vyhodí.
Nicméně Marek o Veroniku nechce přijít, ale ona nereaguje na telefonáty ani zprávy. Nakonec se dozví u Veroničiny babičky, že Veronika trpí velice vážnou nemocí krvinek a bojí se brzké smrti. Marka tato novina velice raní, a proto se zeptá Tomáše, jestli neví, co by jí udělalo radost k Ježíškovi. Malý Tomáš ví, že jejím přáním je - létat. S pomocí Markova bratra a otce vše dokonale přichystají.
Nakonec nastává obrat v léčbě Veroniky, který se rovná zázraku, i díky vánočnímu zázraku, přání o létání, které se jí vyplnilo. Veronika se uzdraví a společně s rodinou Marka oslaví i první slavené Tomášovy Vánoce.
Po dvou hodinách velmi příjemných zážitků jsme sál opouštěli s pocitem, že zázraky se vážně mohou stát a věřit na ně se hodí nejen o Vánocích.
Kateřina Trnková, 8.A


Klub mladého diváka Klub mladého diváka

Charitativní koncert 21.12. 2023

Charitativní koncert 21. 12. 2023 se velmi vydařil. Na naší škole vyrůstají noví mladí umělci a my jim děkujeme za skvělý zážitek.

Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023 Charitativní koncert 21.12. 2023

Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC

Opět po roce jsme se sešli 20. 12. 2023 v naší škole, abychom se potěšili v ten vánoční čas a shlédli vystoupení našich dětí. Vše se podařilo a vystoupení byla moc krásná.

Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC Vánoční vystoupení - DUCH VÁNOC

Důl Mayrau

Ve středu 13. 12. se naše třída 5. F ze ZŠ genpor. Fr. Peřiny vydala na výlet do Vinařic do dolu Mayrau. Při prohlídce jsme si mohli zblízka prohlédnout černé uhlí a další zkameněliny, které zde při těžbě našli, a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o uhlí. Také nám pustili film, který byl natočen ještě v době, kdy byl důl v provozu. Poté jsme se šli podívat do jednotlivých místností. Zjistili jsme, co horníci používali, když začalo v dole hořet, jaké přístroje používali záchranáři, jaké nářadí používali pro kopání. Nejvíce nás zaujaly dvě šatny. Ve špinavé šatně jsme zjistili, jak horníci sušili své oblečení. Také jsme si prošli klecí, kterou se horníci spouštěli do šachet. Viděli jsme i zkušebnu pro záchranáře, kde jsme prolézali tunelem. Celý výlet jsme zakončili ve strojovně.

M. Podolská, A. Dostálová, A. a M. Přinesdomová, K. Kubíčková, A. Sroková a Mgr.J.Říčařová

Důl Mayrau Důl Mayrau

Francouzský institut

Ve čtvrtek 23. listopadu se na 70 žáků naší školy učících se francouzštinu vydalo do Francouzského institutu v Praze. Toto hlavní centrum francouzského jazyka a kultury jsme si za cíl nevybrali náhodou právě ve druhé polovině listopadu - již tradičně zde probíhal Festival francouzského filmu (FFF). Letošní 26. ročník startoval právě ve čtvrtek 23.11., a to si žáci 7., 8. a 9. tříd z budov Socháňova a Laudova nemohli nechat ujít!

Měli jsme možnost prohlédnout si prostory Institutu, seznámit se s místní mediatékou a navštívit aktuální výstavu v Galerii 35 s francouzským výkladem.
Hlavním bodem programu však byl film v místním Kině 35. Spolu s dalšími pražskými žáky a studenty jsme zhlédli filmovou novinku z roku 2023, Tři mušketýři - D'Artagnan. Více jak dvě hodiny akce, dobrodružství, skvělých hereckých výkonů i krásných kostýmů... ale hlavně francouzštiny! Pro lepší pochopení děje jsme měli k dispozici české titulky, nicméně francouzština se nám ten den opravdu dostala pod kůži.

Návštěvu jsme si moc užili a těšíme se, že se za rok do Institutu opět vypravíme.
A je snad něco, co se našim žákům nelíbilo? V nejlepším okamžiku film skončil - neprozradili jsme jim totiž předem, že se jedná o první z celkem dvou dílů. O důvod víc, proč jít za francouzštinu znovu!
Mgr. K. Grabiášová

Francouzský institut Francouzský institut Francouzský institut

Čertí škola

Čertí řádění…
Čertí škola, to je žúžo, to, co chtějí, dělat můžou… Děti si užívaly radovánek a čertího řádění. Navštívil nás i Mikuláš s Andělem a Čerty. Přišel i sám Lucifer !!!! Zpívalo se, tančilo, soutěžilo, ale také hledalo. Děti našly ztraceného čertíčka a dostaly od něj i něco dobrého do bříška…a už se těšíme všichni na Ježíška !
zapsala: Mgr.Vyjídáková Dana
třídní učitelka

Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola Čertí škola

Návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

V pondělí 16. října naše třída, 7.E ze ZŠ genpor. Františka Peřiny z budovy Laudova navštívila Poslaneckou sněmovnu. Nejdříve jsme se šli do informačního centra podívat na krátký film o historii našeho parlamentu. Dozvěděli jsme se základní informace o tom, jak parlament fungoval dřív a jak funguje dnes. Poté jsme se přesunuli do nově otevřených prostor tzv. Parlamentaria, kde jsme si prohlédli model budov, které Poslanecká sněmovna využívá, a model velkého jednacího sálu, ve kterém probíhají nejdůležitější hlasování. Pomocí animace jsme se dokázali zorientovat v tom, jak to v sálu funguje, kde zasedají poslanci a také kde se právě nacházíme a kam se teprve vydáme.
Než jsme se dostali do samotného „jádra“ Poslanecké sněmovny, museli jsme projít bezpečnostním rámem a kontrolou. Pak už jsme si mohli prohlédnout předsálí hlavního jednacího sálu, dostali jsme se i na slavnostní schodiště, po kterém přicházejí důležité návštěvy, dále do prostor, ve kterém novináři dělají s poslanci rozhovory pro média, a nakonec i do hlavního jednacího sálu. Na sále, který jsme nejprve viděli z horní galerie, nás zaujalo bohaté zdobení pravým zlatem a krásný veliký lustr. Naše paní průvodkyně nám zde detailně objasnila celý proces přijímání zákonů, kdo je navrhuje, jak se schvalují a jak celá Poslanecká sněmovna pracuje. Nakonec jsme se dostali i dolů do sálu do míst, kde se vše odehrává. Měli jsme možnost si stoupnout před řečnický pult a prohlédnout si hlasovací zařízení. Prohlídka pro nás byla zajímavým zpestřením výuky a přinesla nám hodně zajímavých a podstatných informací, které by měl znát každý občan České republiky.
Natálie J. Maloy, Daniel Vondra – 7.E

Návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů v Základní škole genpor. Františka Peřiny v ulici Laudova
11. listopadu tradičně slavíme Den válečných veteránů. Žáci devátých ročníků si připravili prezentaci, v níž seznámili žáky prvních ročníků s válečným hrdinou genpor. Františkem Peřinou a mnoha dalšími zajímavostmi, pojících se s tímto významným datem. A nezapomněli ani na mnoho zábavných aktivit pro nejmenší, aby jim zpříjemnili a zpestřili páteční výuku. Prvňáčkům se program velmi líbil a kladně hodnotili zkušenost i žáci devátých tříd.

Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů

Návštěva Pražského hradu 5. E

V pátek 3. listopadu jsme vyrazili na prohlídku Pražského hradu. Navštívili jsme Katedrálu sv. Víta, Starý královský palác s Vladislavským sálem, Baziliku sv. Jiří a na závěr jsme si prošli Zlatou uličku. Procházku jsme zakončili u Daliborky.


Workshop – Základy programování 5. E

Ve čtvrtek 9. listopadu jsme byli v KC Průhon na workshopu – Základy programování, který připravili lektoři Z Amazonu. Učili jsme se programovat robota Photon Edu, pracovali jsme s tabletem. Robot se posunoval z místa na místo, měnil barvu nebo napodoboval zvuky. Byl to úžasný zážitek.
Nela Kučerová, 5. E

Workshop – Základy programování 5. E Workshop – Základy programování 5. E Workshop – Základy programování 5. E Workshop – Základy programování 5. E Workshop – Základy programování 5. E

Dýňové hrátky se Strašidláky

I v letošním roce, jsem pro děti připravila nevšední zážitek. : „Dýňové hrátky se Strašidláky“.

Dobrá nálada a chuť se radovat byl jen krůčkem k začátku příjemného dne.
Celé dopoledne proběhlo v duchu Strašidelné školy…každé strašidlo se představilo nějakým svým jménem a pozdravem.


Děti plnily úkoly, musely zpívat a přednést básničku, a také odpovídat na mnohé otázky v podobě hádanek, které si pro ně tentokrát připravila Dýňe Hokaido a Dušička Lojzička…
Za odměnu byly pozvány na taneční zábavu, kde se mohly náležitě vytancovat, zakřičet si, zapojit svoji fantazii a předvést taneční kreace...
Všem se nám tento den moc líbil. Děti byly nadšené a plné dojmů, a myslím, že máme na co vzpomínat.
Zpracovala: Mgr. Vyjídáková Dana
Učitelka přípravné třídy

 Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky Dýňové hrátky se Strašidláky

Workshop – Základy programování 2.E.

Dne 24.10. 2023 třída 2.E vyrazila do KC Průhon na Workshop – Základy programování. Děti byly rozděleny na dvě skupiny, kdy 1.skupina se zúčastnila workshopu Amazon, kde se učily naprogramovat pomocí tabletu vzdělávacího robota Photon Edu. 2.skupina mezitím navštívila knihovnu a dozvěděla se, jak to v místní knihovně chodí – děti se seznámily s knihovnou – jakou má funkci, jak funguje půjčování knížek, jak se ke knížkách chovat a spoustu dalších zajímavých věcí. Poté se skupinky vystřídaly, aby si děti vyzkoušely vše ????.

Workshop – Základy programování 2.E. Workshop – Základy programování 2.E. Workshop – Základy programování 2.E.

Plavecký výcvik 2023/2024

Třídy 4. E a 4. F již druhým rokem navštěvují plavecký bazén ve Sportovním centru Řepy. Zde se s odhodláním a nadšením účastní pravidelných lekcí plavání a to každé pondělí. Pod vedením zkušených a milých trenérů zlepšují techniku různých plaveckých stylů, vytrvalost, postřeh a rychlost. Je znát, že žáci mají za sebou již jeden výcvik (ve 3. ročníku) a pokroky můžeme pozorovat u každého z nich.
Třídní učitelky K. Fantová, 4.E a R. Štauberová- Procházková, 4.F

Plavecký výcvik 2023/2024 Plavecký výcvik 2023/2024 Plavecký výcvik 2023/2024

Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E.

Ve středu 18.10. 2023 jsme navštívili divadelní představení s názvem Démoni současnosti, tragikomedii o nástrahách dnešního světa. Po skončení představení si s námi herci ještě povídali o tom, co nás na představení zaujalo.

Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E. Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E. Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E. Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E. Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E. Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E. Divadlo Minaret 6.E.,6.F.,7.E.

Beseda s Galinou Miklínovou – 4. F a 5. E

Beseda s paní Miklínovou se uskutečnila v KC Průhon ve středu 18. října. Galina Miklínová je ilustrátorka knížek a výtvarnice animovaných filmů a večerníčků. Jejím nejznámějším dílem jsou Lichožrouti, podle knížky byl natočen i film. Dozvěděli jsme se, že ilustrování knížky trvá i jeden rok a film o Lichožroutech vznikal 7 let.
Justýna Jandová a Kristina Navara, 5. E

Beseda s Galinou Miklínovou – 4. F a 5. E Beseda s Galinou Miklínovou – 4. F a 5. E

Včelí program

Včelí program se konal, 3.října 2023. Na tomto programu bylo osm tříd. Dozvěděli jsme se, že včela žije čtyřicet dní a jeden den pro včelu je jeden rok pro člověka. Poslechli jsme si také včelí pohádku. Nakonec jsme ochutnali pravý včelí med s chlebem.
Natálie Forejtová, Thien Pham 5.E.

Včelí program Včelí program Včelí program

DEN PŘÁTELSTVÍ „Červený den“

Pavouku, pavoučku, upleť mi síť…..až kolem Štěstí poletí, tak mi ho chyť..!!
Děti z nulté třídy navázaly spolupráci s třídou 1. F. a 1.G. Cílem spolupráce je posilování pro- sociálního chování v dětské herní skupině a poznávání nových kamarádů….
Děti v obou třídách si vyrobily „Pavoučky štěstí“, usoukaly dlouhou niť a společně si zazpívaly píseň „Kamarádská „.
Celý den se nesl v duchu zábavy, her, hádanek, tvoření,…písniček a tancování….

Mgr.Vyjídáková Dana,Mgr.Irena Báčová a Mgr.Ilona Fikejzová
0.A ,1.F a 1.G

DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“ DEN PŘÁTELSTVÍ                   „Červený den“

Zájezd Rakousko a Německo

Již v polovině září jsme podnikli historicko – jazykovou exkurzi do Rakouska a Německa.
Vyrazili jsme v časných ranních hodinách a naším hlavním cílem byla návštěva koncentračního tábora Mauthausen, kde jsme napjatě poslouchali audioprůvodce s popisem místa i vzpomínkami pamětníků. Každý měl dost prostoru pro své rozjímání o strašných podmínkách, o týrání vězňů (, kteří však nic neprovedli) a o ceně života (což byla např. vězeňská čapka, jejíž ztráta se trestala smrtí). Nalezli jsme i několik pamětních desek připomínající i české oběti.
Atmosféru „kamenného“ tábora jsme odpoledne vyměnili za Salzburg, kde jsme viděli slavnou Getreidegasse a Mozartův rodný dům. Při rozchodu jsme ochutnávali slavné místní cukrovinky a následovalo ubytování v hostelu.
Ráno jsme měli krátký přejezd do Německa do Berchtesgadenu, na Hitlerovo Orlí hnízdo, které on sám však z důvodu závrati či strachu z atentátu v přístupovém výtahu příliš nevyhledával. Žasli jsme nad výhledy, nad organizací návštěvníků i nad rychlostí, s níž řidiči místních autobusů vyjížděli prudké zatáčky pod vrchol Kehlstein.
Z výšky 1834 m jsme se vzápětí vrhli doslova pod zem při zkoumání solných dolů Berchtesgaden. Solné doly byly opravdovým zážitkem – projeli jsme se důlním vláčkem, i skluzavkou, dokonce loďkou po podzemním jezeře!
Ačkoli předpověď trochu strašila deštěm, počasí se nám opravdu vydařilo, což jsme ocenili při projížďce po jezeře Konigsee.
Výlet se opravdu vydařil a odvezli jsme si mnoho zážitků.

Solné doly Solné doly Mauthausen pod Orlím hnízdem  Salzburg Salzburg

4.září 2023

V pondělí 4. září jsme přivítali naše nové prvňáčky a předškoláčky. Přejeme jim hodně úsoěchů nejenom v letošním roce, ale i v těch dalších.

4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 1.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023 4.září 2023
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy